Hemoroidy – inaczej guzki krwawnicze – to problem kojarzony przede wszystkim z osobami starszymi. Jest to jednak schorzenie, które przytrafić się może również w wieku nastoletnim. Choroba ta powstaje poprzez nadmierne poszerzanie się naczyń żylnych i powstawanie stanów zapalnych w okolicy odbytu. Jakie są objawy hemoroidów? Jak przebiega proces diagnostyczny oraz leczenie?
Hemoroidy – objawy
Głównym objawem świadczącym o chorobie hemoroidalnej jest krwawienie z odbytu. Z reguły towarzyszy wypróżnianiu, a jego natężenie można zaobserwować w czasie defekacji, która następuje w przebiegu zaparcia. Krew jest świeża – jeżeli ma ona ciemną lub smolistą barwę, z reguły jest to zdecydowanie poważniejszy stan chorobowy. Inne objawy to między innymi ból i dyskomfort w okolicy odbytu, świąd i pieczenie, a także wypadanie hemoroidów wewnętrznych. Po zaobserwowaniu u siebie tego rodzaju symptomów, należy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci dalszy przebieg procesu diagnostycznego.
Diagnostyka guzków krwawniczych – jak wygląda?
Pierwszym etapem procesu diagnostycznego jest konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu. Badanie oparte jest o dotykowe sprawdzenie miejsca, w którym pacjent odczuwa dolegliwości bólowe. Jeżeli niezbędna będzie dalsza diagnostyka, lekarz rodzinny zaleci konsultację z proktologiem.
Większość pacjentów przed wdrożeniem leczenia zostanie skierowana na kolonoskopię, która ma na celu wykluczenie innych przyczyn krwawienia. Jest to badanie, które polega na wprowadzeniu endoskopu do kątnicy będącej najgłębiej położonym odcinkiem jelita grubego.
Hemoroidy – leczenie
Jak wygląda leczenie choroby hemoroidalnej? Bez względu na stadium choroby zalecana jest dieta ograniczająca spożycie ostrych potraw i wyeliminowanie wszelkiego rodzaju używek. Lekarz przepisuje też leki, których celem jest zmniejszenie przepuszczalności ścian naczyń żylnych. Na złagodzenie stanu zapalnego podaje się czopki i maści do stosowania miejscowego. Tego rodzaju preparaty są dostępne w aptekach z reguły bez recepty. Można zakupić je między innymi na stronie internetowej Wapteka.pl.
Jeżeli zachowawcze metody nie są skuteczne, wykonuje się inne zabiegi mało inwazyjne, m.in nakładanie na hemoroidy opasek czy wstrzykiwanie środków chemicznych. W skrajnych przypadkach konieczne może okazać się wdrożenie leczenia operacyjnego, które ma na celu wycięcie guzków.
Jak zapobiegać powstawaniu choroby hemoroidalnej?
Hemoroidy u nastolatków często tworzą się z powodu predyspozycji genetycznych. Jednak nie jest to jedyna przyczyna. Problem ten może wystąpić chociażby w przebiegu zaburzeń natury endokrynologicznej, m.in u osób cierpiących na niedoczynność tarczycy. Żylaki odbytu mogą pojawić się u osób stosujących dietę ubogą w błonnik lub u nastolatków przeżywających nieustanny stres.
Jest to problem, któremu można stosunkowo łatwo zapobiegać. Niezbędne będzie oczywiście wyeliminowanie przyczyny. Warto zadbać też o picie wystarczającej ilości płynów w ciągu dnia i wprowadzenie do jadłospisu produktów bogatych w błonnik. Czynnikiem ryzyka, który nie jest zbyt często wymieniany jest też stosowanie środków przeczyszczających w celu szybkiego chudnięcia. Częste wypróżnienia mogą prowadzić do hemoroidów. Osobom bliskim nastolatków zaleca się obserwowanie ich i reagowanie w przypadku, gdy młode osoby wykazują niepokojące zachowania, które mogą wskazywać na nadmiarowy stres lub zaburzenia odżywiania. W takich sytuacjach warto zasięgnąć porady psychologicznej.