Historia mangi – jak komiksy z Japonii podbiły serca czytelników na całym świecie

Choć swoje korzenie ma w Kraju Kwitnącej Wiśni, dziś rozchwytywana jest przez czytelników na całym świecie. Manga, czyli rodzaj japońskich komiksów, nieustannie znajduje się na pierwszych miejscach najchętniej czytanych pozycji. Sprawdź, jak wygląda jej historia i czemu zawdzięcza swoją popularność.

Początki mangi, czyli od czego się to zaczęło?

Dragon Ball, Slam Dunk, Detektyw Conan czy manga One Punch – to tylko kilka spośród wielu tytułów komiksów z Japonii, po które chętnie sięgają młodzi (choć nie tylko) ludzie na całym świecie. Popularność mangi jest dziś naprawdę duża, warto więc prześledzić, skąd się wzięła i jak wyglądała historia powstania tych barwnych i specyficznych, japońskich komiksów.

Na samym początku manga wcale nie była tym, czym jest obecnie. Początkowo wiązała się z drzeworytami o nazwie ukiyo-e i stanowiła zabawne rysunki czy też humorystyczne karykatury. Nawiązywały głównie do narysowanych przez Katsushikiego Hokusaia modeli, które ten stworzył dla swoich uczniów, którzy zgłębiali wiedzę na temat tej formy rysunku.

Z czasem jednak, a dokładniej tuż po II wojnie światowej, manga zyskała taki kształt, jaki jest nam znany dzisiaj. Wszystko za sprawą zachodniej kultury, która wyraźnie wpłynęła na formę japońskiej sztuki obrazkowej. Uważany za ojca mangi, Osamu Tezuka, inspirował się już postaciami Disneya i formą amerykańskich komiksów. Dziś popularność tej formy sztuki i literatury (bo tym właśnie jest manga dla Japończyków) wykracza daleko poza granice Kraju Kwitnącej Wiśni.

Specyfika mangi – czym się charakteryzuje?

Kultura zachodu jednak nie do końca zdominowała japońską sztukę komiksów. Bardzo charakterystyczne dla mangi jest to, że wydawana jest od początku jedynie w czerni i bieli. Tylko okładki mogą być bardziej barwne. Co więcej, sam sposób czytania mang również zachował swój pierwotny kształt – czyta się je od prawej do lewej, zaczynając od ostatniej strony, co jest zupełnie odmienne i swoiste właśnie dla japońskich komiksów.

Tematyka poruszana w mangach jest całkowicie różnorodna. Może skupiać się na wydarzeniach z codzienności, ale nie brakuje też pozycji o niesamowitych fantastycznych i magicznych historiach.

Postaci również są bardzo charakterystyczne, podobnie jak sama forma graficzna. Autorzy skupiają się na grubym konturze, postaci posiadają wielkie oczy, zwykle nienaturalny kolor włosów i nieproporcjonalnie małe nosy i usta.

Popularność mangi na całym świecie

Dziś manga ma całe rzesze wiernych i oddanych fanów, którzy namiętnie pochłaniają coraz nowsze tomy tych japońskich komiksów. Jednak na samych komiksach się nie kończy! Postaci z takich serii jak na przykład Naruto czy Dragon Ball weszły na stałe do kultury popularnej. 

Można zobaczyć je na torbach, ubraniach, różnych dodatkach czy akcesoriach. Kultura mangi i anime (czyli filmy animowane inspirowany wspomnianymi komiksami) wkracza także w strefę muzyki, gier wideo czy właśnie mody.

Manga to ciekawa forma połączenia literatury i sztuki obrazu, która intryguje, śmieszy, porusza i zaciekawia wielu ludzi na całym świecie. Spróbuj sięgnąć po tę formę historii i przekonaj się, czy jest czymś, co Ciebie także zafascynuje!

– Artykuł sponsorowany

Komentarze