Hołd dla weteranów – wystawa w Muzeum Oręża Polskiego

Wystawę będącą hołdem dla polskich żołnierzy, którzy zostali poszkodowani podczas służby poza granicami kraju można oglądać w Kołobrzegu. Dzięki niej można dowiedzieć się o trudach, z jakimi muszą mierzyć się polscy weterani. Bohaterowie wystawy chcą, by ich trudne doświadczenia dotarły do społeczeństwa.

Wystawę „Żołnierz zawsze, mimo wszystko” można oglądać od środy w Muzeum Oręża Polskiego. Składa się ona z sylwetek 14 weteranów misji zagranicznych. Rafał Lis ze Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju, ale także jeden z bohaterów wystawy mówi, że na miejscu przygotowano opisy i doświadczenia żołnierzy, którzy zostali ranni, ale przetrwali i pozostali w służbie: – Możemy obejrzeć bilbordy z żołnierzami, którzy byli na misjach w Jugosławii, na Bliskim Wschodzie, w Iraku, w Afganistanie i którzy zostali ciężko ranni podczas wykonywania swoich zdań mandatowych. Kolejnym bohaterem wystawy jest plutonowy Rafał Sidorczuk: – Siódma zmiana PKW Afganistan 2010 rok. Niestety, po miesiącu bycia tam zostałem ranny. Wybuchł pod pojazdem opancerzonym Rosomak. Niestety uszczerbek na zdrowiu tak duży, że kręgosłup nie wytrzymał.

Wystawa ma uświadomić zwłaszcza najmłodszemu pokoleniu trudy z jakimi wiąże się służba w wojsku. To okazja na zapoznanie się z doświadczeniami tych, którzy w czasie misji zostali zranieni zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Dodatkowo, wystawa oferuje bogaty opis misji, w których brali udział polscy żołnierze, prezentując zarówno ich codzienne życie w trakcie służby, jak i wyzwania, z którymi musieli się mierzyć. To unikalna okazja, aby zrozumieć, jak wiele poświęceń wymaga służba w wojsku i jak ważne jest wsparcie dla tych, którzy wracają z misji zranieni zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Wystawa „Żołnierz – zawsze, mimo wszystko” to nie tylko ekspozycja, to przede wszystkim przestrzeń dla refleksji i dialogu na temat roli, jaką polscy żołnierze odgrywają w współczesnym świecie, często daleko od swojego domu, w obronie pokoju i bezpieczeństwa. Ekspozycja czeka na zwiedzających w oddziale Dzieje Oręża Polskiego przy ul. Emilii Gierczak.

Twórca wystawy, Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju powstało w 2008 roku z inicjatywy własnej żołnierzy w służbie czynnej oraz rezerwy, którzy w trakcie służby w misjach zagranicznych zostali ranni i poszkodowani.

Komentarze