Ich własny cud – in vitro

Znacie kogoś , kto doczekał się potomstwa dzięki in vitro? Ja znam. Historia każdej takiej pary jest wzruszającą opowieścią, pełną nadziei, lęku, miłości i szczęścia.

Oto kilka wypowiedzi, tych par, którym się udało: „Ten moment, gdy dowiedzieliśmy się, że ona jest w ciąży. To były chwile jak z bajki – radość, łzy, a przede wszystkim ogromna wdzięczność”. „Proces narodzin naszego dziecka był jak niesamowita podróż. Było trudno, było boleśnie, ale każdy ból był wart przejścia, gdy wreszcie usłyszeliśmy pierwszy jego płacz. Ten mały człowiek, owoc naszej walki i miłości, był naszym największym darem”. „Nasze dziecko to nie tylko historia o procedurze in vitro, ale przede wszystkim o wytrwałości i nadziei. To historia o naszej determinacji, która pozwoliła nam dotknąć własnego cudu”.

Ludzka historia jest pełna wspaniałych osiągnięć nauki i medycyny, które przyczyniają się do poprawy jakości życia. Jednym z takich osiągnięć jest zapłodnienie pozaustrojowe. To niezwykła procedura, która daje nadzieję i szansę na rodzicielstwo parom, które z różnych przyczyn nie mogą mieć dzieci w tradycyjny sposób.

„Leczenie niepłodności  metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Kołobrzeg  na lata 2019 – 2023” , to program, który nie tylko przynosi nadzieję, lecz także przekłada ją na realne wsparcie finansowe. Koszty samej procedury są trudne do pokrycia dla wielu osób, dlatego istnienie programów dofinansowania takich jak ten, jest kluczowe. Kwota dofinansowania 5 tysięcy złotych na parę, choć może wydawać się niewielka wobec całkowitych kosztów, jednak stanowi istotne wsparcie finansowe. Roczny koszt programu w wysokości 100 tysięcy złotych jest spory, ale dzięki wsparciu ze strony Urzędu Marszałkowskiego (50 tysięcy zł rocznie) oraz dodatkowemu dofinansowaniu z Powiatu Kołobrzeskiego (20 tysięcy zł w 2023 roku) program może efektywnie funkcjonować i dalej realizować cele. Pomoc finansowa świadczy, że inicjatywa ta jest doceniana i uważana za ważną. Podkreślę, że dla mnie in vitro to nie tylko procedura medyczna. To także ogromne emocje, nadzieje i marzenia. To proces, który może odmienić życie par i dać im szansę na stworzenie własnej rodziny. Programy takie jak ten nasz kołobrzeski, nadają tym marzeniom realny kształt.

Podsumowując – „Leczenie niepłodności  metodą zapłodnienia pozaustrojowego” to wyjątkowa inicjatywa, która zasługuje na uznanie i wsparcie. To inwestycja w ludzi, rodziny i przyszłość. I nieważne co mówią – każde maleństwo, które jest z nami na świecie dzięki in vitro niezmiennie budzi we mnie ogrom wzruszeń. A ile razy się przyszło mi się wzruszać dzięki naszemu programowi? 10 razy! Dziesięcioro maluszków uszczęśliwia swoje rodziny! Udowadnia to, że niezależnie od trudności, marzenia o rodzicielstwie mogą się spełnić!

Małgorzata Grotto – przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze