Ile podrożeje ciepło?

Jak kształtować się będą ceny ciepła i co ma wpływ na ich podwyżkę? Miejska Energetyka Cieplna przedstawiła szczegóły dotyczące nowej taryfy.

Miejska Energetyka Cieplna poinformowała, że od 1 grudnia 2022 weszła w życie nowa XVIII taryfa na ciepło. Prezes spółki zorganizował konferencję prasową w czasie której podzielił się informacjami o skali podwyżek i przyczynami podniesienia cen.

Andrzej Olichwiruk podkreślał, że taryfa zbudowana jest w oparciu o aktualnie ponoszone przez MEC koszty prowadzenia działalności. Poprzednia taryfa zawierała np. cenę miału węglowego na poziomie 313 złotych za tonę. – W ubiegłym roku obrachunkowym wartość zużytego węgla wyniosła 10 milionów złotych. Przewidujemy, że w tym roku obrachunkowym ta wartość będzie oscylowała w granicach 50-51 milionów. Wzrost kosztów poniesionych na gaz może wynieść z 9 do około 33 milionów złotych – wyliczał A. Olichwiruk. Jak wskazuje, zmiana taryfy ma jedynie zrównoważyć koszty, a nie ma na celu generowania dodatkowych zysków dla spółki. Wniosek taryfowy został zaakceptowany przez Urząd Regulacji Energetyki.

Ile wyniosą więc podwyżki dla mieszkańców? Wzrost cen zależy od tego, w której grupie taryfowej się znajdują. Dla poszczególnych wspólnot i spółdzielni ten wzrost będzie różny z uwagi na moc cieplną CW i CO, a także stałą opłatę przesyłową i energię z licznika. W związku z obowiązującą ustawą o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw z dnia 15 września, która chroni odbiorców ciepła do lokali mieszkalnych oraz wymienionych w ustawie podmiotów publicznych wzrost cen ciepła nie dotknie wszystkich w jednakowy sposób. Wzrosty dla poszczególnych odbiorców zależne będą od grupy taryfowej i sposobu rozliczania odbiorcy z zarządcą nieruchomości. Przykładowa wspólnota mieszkaniowa w dzielnicy Podczele otrzyma w styczniu fakturę o 20 proc. wyższą. W przypadku jednego z  ośrodków wypoczynkowych, który nie może liczyć na żadną rekompensatę podwyżka wyniesie aż 48 proc.

Podwyżki obliczą zarządcy wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni, gdyż mają one różne zasady i regulaminy rozliczania ciepła ze swoimi mieszkańcami. Informacji w sprawie taryf dla odbiorców ciepła udziela Dział Obsługi Klienta tel. 94 35 752 24. Szczegóły nowej taryfy można znaleźć także na stronie internetowej MEC-u: http://www.mec.kolobrzeg.pl/.

Komentarze