Jak dobrać szampon do włosów zniszczonych?

Włosy wyraźnie zniszczone są niestety bardzo wymagające w codziennej pielęgnacji. Żeby przywrócić im zdrowy wygląd, potrzebna jest intensywna regeneracja oparta na starannie wyselekcjonowanych składnikach odżywczych. Mimo że to odżywki i maski odgrywają najważniejszą rolę pod względem odbudowy, to jednak troska o nasze kosmyki powinna rozpocząć się już na etapie szamponu. Na co się zdecydować?

Dlaczego moje włosy są zniszczone?

To na pozór proste pytanie może spędzać sen z powiek. Niestety bardzo wiele czynników może się przełożyć na to, że nasze włosy stracą dawny blask, a do tego staną się suche i szorstkie w dotyku. W takich przypadkach często spotykana jest także ich kruchość i łamliwość, obecne mogą być również rozdwojone końcówki. W skrajnych sytuacjach kosmyki mogą nawet zacząć wypadać, przez co widocznie zmniejszy się ich objętość.

Z pewnością bardzo istotna jest pielęgnacja – jeśli nie dostarczamy włosom witamin i innych substancji odżywczych, ich zdrowy wygląd może odejść w zapomnienie. Kiedy dołożymy do tego częste farbowanie, a także stylizację na gorąco, czyli z użyciem prostownicy, lokówki bądź suszarki z ciepłym nawiewem, to możemy błyskawicznie zamienić imponującą fryzurę w pozbawione życia kosmyki.

W  kwestii dbania o włosy warto również zastanowić się nad swoją dietą. Pielęgnacja to jedno, ponieważ szampon do włosów, odżywka i maska działają jedynie od zewnątrz – co zaś z tym, co dostarczamy organizmowi? Być może okaże się, że powinniśmy zmienić nasze nawyki żywieniowe lub wdrożyć suplementację. Włosy mogą też nie być w dobrej kondycji ze względu na stres, który często nam towarzyszy.

Jakie składniki powinien zawierać szampon do włosów zniszczonych?

Chcąc dobrać odpowiedni produkt myjący do zniszczonych włosów, przede wszystkim należy unikać kosmetyków bardzo silnych. Bez względu na to, na jaką markę postawimy, szampon do włosów powinien być w tym przypadku pozbawiony silnych detergentów, w przeciwnym wypadku dodatkowo narazi kosmyki na dalsze uszkodzenia. Sięgnijmy raczej po formuły łagodne i delikatne, by skutecznie oczyścić skórę głowy, a jednocześnie jej nie obciążyć.

Szampon do włosów zniszczonych i potrzebujących natychmiastowej regeneracji powinien przede wszystkim posiadać w składzie substancje, które faktycznie pozwolą odbudować zniszczenia i wzmocnić pasma. Do takich składników możemy zaliczyć:

  • aloes – silny humektant, który dogłębnie nawilża włosy i dba o to, by nie zabrakło im wilgoci, co z kolei przekłada się na ich miękkość i elastyczność;
  • olej z awokado lub masło shea – są to substancje należące do tzw. emolientów, czyli składników wygładzających i chroniących włosy;
  • proteiny, takie jak kolagen i elastyna – wypełniają mikroubytki we włosach i sprawiają, że te stają się zdecydowanie mocniejsze;
  • witaminę A i E – wspomagają regenerację, a do tego chronią przed wolnymi rodnikami oraz promieniowaniem UV, które szkodzi nie tylko skórze, ale też włosom;
  • ekstrakty ziołowe, np. z rumianku – wpływają kojąco na skórę głowy, mogą też pomóc w uregulowaniu wydzielania sebum.

 

Komentarze