Jak mądrze kupować materiały do budowy domu?

Budując dom często musimy podejmować trudne decyzje – jakie wybrać materiały budowlane, na jaką firmę postawić i której technologii zaufać. Aby nie wybierać w ciemno, wcześniej warto dokładnie sprawdzić wszystkie wady i zalety każdej z propozycji.

Dom na lata musi być solidny

Solidny, czyli wykonany z materiałów najwyższej jakości. Ale jak sprawdzić, czy dany produkt faktycznie jest dobry? W dzisiejszych czasach z pomocą przychodzi internet i różnego rodzaju strony, na których możemy znaleźć opinie użytkowników. I to niemal na każdy temat. Niezależnie od tego, czy interesują nas drzwi drewniane, panele podłogowe czy ceramiczne kominy – na forach i grupach dyskusyjnych niemal zawsze znajdziemy poradę. Ale czy naprawdę cenną? Warto z dystansem podchodzić do tego, co znajdujemy w pierwszej kolejności. W sieci nie brak opinii osób, które z danym produktem nie miały do czynienia. Pamiętajmy, że opinie to subiektywne oceny – nie zawsze odzwierciedlają faktyczny stan rzeczy. Może się zdarzyć, że zachwalany produkt w rzeczywistości jest klapą, lub odwrotnie – niepopularne wśród internetowej społeczności rozwiązanie może nam przypaść do gustu.

Zwróć uwagę na dane techniczne

Bywa, że opinie użytkowników przeczą temu, co deklaruje producent. Wiele parametrów można dość szybko sprawdzić – głównie jeśli chodzi o tak oczywiste rzeczy jak wymiary czy kolor. Ale wybierając materiały budowlane warto przyjrzeć się dokładnie opisom i karcie technicznej udostępnianej przez producenta. Znajdziemy tam specjalistyczne dane – np. wytrzymałość mechaniczną, dopuszczalne obciążenie czy dopuszczalny przez producenta odchył od normy. Takie produkty jak ceramiczne kominy mają także podane wartości dotyczące odporności na ogień.

Podawane przez producenta parametry mogą być kluczowe przy podejmowaniu decyzji o wyborze konkretnego produktu. Ma to miejsce np. gdy szukamy materiału o ściśle określonych wymiarach. Z drugiej strony, informacje podawane przez producenta zawierają często ważne wskazówki dotyczące eksploatacji czy konserwacji. Sprawdźmy, czy negatywne opinie o produkcie, które znajdziemy w sieci, nie mają związku z niewłaściwym obchodzeniem się z danym materiałem. Przykład? Szkło, które pęka bez wyraźnego powodu. W rzeczywistości może nie być to wada materiałowa ( choć nie można tego wykluczyć bez dokonania ekspertyzy) lecz niewłaściwy montaż, nieuwzględniający wymaganej dylatacji między taflą szkła a śrubą.

Miejsce zakupu ma znaczenie

Najwygodniej kupuje się w sieci – to znak naszych czasów. Ale bywa, że produkt przed zamówieniem dobrze jest obejrzeć „na żywo”. Informacja od handlowca, uwaga lub sugestia potrafią niejednokrotnie zmienić naszą opinię o przedmiocie i zrewidować wcześniej podjętą decyzję o zakupie. Pytanie o poradę to nie wyraz słabości. Jeśli lubimy robić wszystko na własną rękę, specjalistom lepiej i tak pozostawić bardzo wymagające operacje, a także powierzyć im montaż tak ważnych systemów jak np. ceramiczne kominy. Tu nie ma miejsca na błędy, a budowa domu to przedsięwzięcie na długie lata.

 

artykuł sponsorowany

Komentarze