Jak napisać CV, gdy brakuje nam doświadczenia i szukam pierwszej pracy?

Pierwsza praca dopiero przed Tobą, dlatego potrzebujesz CV bez doświadczenia? Dobrze trafiłeś! Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci w przygotowaniu dokumentu, który będzie mógł zainteresować potencjalnego pracodawcę.

Jak napisać CV bez doświadczenia?

W wielu CV doświadczenie zawodowe stanowi największy atut tego dokumentu. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy takowego jeszcze nie posiadasz? Wówczas kluczowe staje się wypunktowanie swoich najważniejszych atutów. Przykładowo, CV studenta bez doświadczenia może podkreślać umiejętności związane z branżą, do której się aplikuje. Nie bez znaczenia będzie także wykształcenie kierunkowe.

Pamiętaj również o tym, że nie posiadając doświadczenia, nie warto umieszczać takiej rubryki w dokumencie. Puste pole nie wygląda korzystnie i może zniechęcić rekrutera. Podsumowanie zawodowe bez doświadczenia również możesz odpuścić.

CV po liceum bez doświadczenia – wzór

Jeśli dopiero ukończyłeś szkołę średnią i szukasz pracy, którą będziesz mógł łączyć ze studiami, to mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Choć brakuje Ci doświadczenia zawodowego, to jednak być może jest coś, czym mógłbyś się pochwalić. Rekruterzy zwracają uwagę na wiek kandydata, dlatego nie będą zaskoczeni tym, że nastolatek wcześniej nigdzie nie pracował. Natomiast odbyte praktyki, zaliczone kursy czy wolontariat będą działać na Twoją korzyść.

CV dla ucznia bez doświadczenia musi być również prawdziwe. Nie kłam, podawaj jedynie zgodne z rzeczywistością informacje. Jeśli dana firma będzie Tobą szczerze zainteresowana, wówczas może chcieć Cię zweryfikować, a wówczas kłamstwo wyjdzie na jaw.

Dobrą praktyką jest za to krótkie opisanie swojego celu zawodowego. W 3-4 zdaniach opisz, jakie są Twoje aspiracje i jakie kroki chciałbyś podjąć w celu ich zrealizowania. Doświadczenie pokazuje, że rekruterzy doceniają takie informacje zawarte w CV u młodych osób.

Warto również wspomnieć o swoich kompetencjach miękkich. Jeśli jesteś punktualny, dobrze radzisz sobie z pracą pod presją czy też cechujesz się otwartością i charyzmą, to takie informacje również warto zawrzeć.

Zadbaj o odpowiednią estetykę

Samo to, jak przygotujesz CV, jest już pewną informacją dla rekrutera. Miej na uwadze to, że działy HR codziennie przeglądają dziesiątki różnych aplikacji. Dlatego warto zadbać o to, aby Twój dokument wyróżniał się pozytywnie na tle pozostałych. Zadbaj o ładną fotografię, a do tego wykorzystaj mniej popularny, ale estetyczny szablon.

Dodatkowo pamiętaj również o zawarciu klauzuli prawnej, aby rekruter mógł się z Tobą skontaktować. Pracy możesz szukać w sieci. Na przykład na portalach z ogłoszeniami o pracę, w tym przypadku prezentujacych oferty pracy w województwie zachodniopomorskim: https://www.gowork.pl/praca/region/zachodniopomorskie. Warto przeglądać je regularnie, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się wakat na stanowisku, którym możesz być zainteresowany.

Jak widać, nawet nie mając doświadczenia, można odpowiednio przygotować swoje CV. Pomyśl o swoich mocnych stronach i uwzględnij je w tym dokumencie!

 

artykuł sponsorowany 

Komentarze