Jak obniżyć cenę ubezpieczenia AC?

Autocasco to opcjonalne ubezpieczenie komunikacyjne, z którego wielu kierowców rezygnuje z powodu zbyt wysokiej składki. Wynika to najczęściej z braku świadomości, jak wiele korzyści wynika z AC, i jak prosto można znaleźć polisę w korzystnej cenie. Jest wiele łatwych sposobów, które pozwalają zaoszczędzić na ubezpieczeniu nawet kilkaset złotych. W jaki sposób znaleźć dobre Autocasco?

Jak zmniejszyć składkę za AC?

Wielkość kwoty, jaką trzeba zapłacić za polisę Autocasco, warunkuje kilka zmiennych. Kwestie takie jak metryka kierowcy, wiek i marka samochodu czy historia ubezpieczeniowa, pozwalają ubezpieczalniom ocenić potencjalne niebezpieczeństwo spowodowania wypadku. Na tej podstawie firmy dokonują wyliczenia składek, w zależności od stworzonych przez siebie algorytmów. Z tego powodu czasem warto poświęcić nieco czasu na porównanie ofert od różnych ubezpieczycieli. Czasem okazuje się, że ten sam zakres ochrony w dwóch innych towarzystwach znacząco różni się ceną składki.

Znając najważniejsze czynniki wpływające na koszt polisy AC, można znacząco obniżyć jej finalną wartość. Oto kilka sposobów:

Ustanowienie współwłasności z bardziej doświadczonym kierowcą — osoby mające mały staż za kółkiem muszą liczyć się z wysokimi składkami OC i AC. Aby je zmniejszyć, wystarczy jako współwłaściciela auta podać kogoś, kto prawo jazdy ma od wielu lat.

Bezpieczna jazda — w zamian za każdy rok bezszkodowej jazdy firmy ubezpieczeniowe przyznają kierowcom korzystne zniżki. Maksymalnie mogą one zmniejszać składkę o nawet kilkadziesiąt procent.

Wybór odpowiedniego auta — ubezpieczenie AC samochodu z dużym silnikiem będzie droższe. Lepiej zdecydować się na pojazd o mniejszej mocy, co przyniesie spore oszczędności zarówno podczas tankowania, jak i przy kupowaniu polisy.

AC w pakiecie — zdecydowanie się na OC i AC w jednej firmie ubezpieczeniowej to najkorzystniejsza opcja. Taki wariant z pewnością będzie tańszy, niż kupno każdego z ubezpieczeń osobno.

Jednorazowa płatność za polisę — opłacenie składki jednorazowo, zamiast systemu ratalnego, pozwoli zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Osoby, którym zależy na niskiej składce AC, powinny poświęcić nieco czasu i zastosować powyższe rady podczas kupna ubezpieczenia. Większość firm udostępnia szczegółową ofertę na swoich stronach internetowych, dzięki czemu z łatwością można się z nimi zapoznać. Na dodatek wiele towarzystw proponuje swoim klientom zniżki za podpisanie umowy online, co jeszcze bardziej zachęca do kupna polisy w sieci.

Autocasco, a może Minicasco?

Jeśli po uwzględnieniu powyższych wskazówek, składka AC nadal pozostaje poza zasięgiem finansowym kierowcy, warto zastanowić się nad wykupieniem Minicasco. Jest to oferta skierowana do osób, którym zależy na częściowej ochronie auta. W zależności od wybranej opcji, zapewnia ono np. odszkodowanie w razie kradzieży, uszkodzenia przez siły przyrody lub wystąpienia szkody całkowitej.

Ten produkt ubezpieczeniowy sprawdzi się szczególnie wśród kierowców, którzy poruszają się bardziej wiekowymi modelami aut lub nie potrzebują pełnej ochrony Autocasco ze względu na małą częstotliwość jazdy. Niezależnie od przyczyn wiele osób uważa ochronę Minicasco za wystarczającą i traktuje ją jako świetną alternatywę dla standardowego AC.

Komentarze