Jak ograniczyć produkcję elektrośmieci w swoim domu?

Lodówki, monitory od komputera, lampy, pralki, laptopy, smartfony… Każdy Europejczyk produkuje rocznie średnio aż 15,6 kilogramów elektrośmieci. Nie zawsze jednak wyrzucany jest faktycznie uszkodzony sprzęt. Przez postęp technologiczny, producenci urządzeń prześcigają się w wypuszczaniu coraz nowocześniejszych modeli, napakowanych (w teorii) niezbędnymi funkcjami (których większość osób nigdy nie użyje). Czy jednak zakup nowej pralki, czy smartfona, gdy poprzedni jest całkowicie sprawny, to racjonalna decyzja?

Naprawa sprzętu, zamiast zakupu nowego – ogranicz konsumpcjonizm!

Gonienie za nowinkami technologicznymi niestety nie gra z duchem idei Zero Waste i przyczynia się do powstania coraz większej ilości odpadów. Wiele osób bez zastanowienia pozbywa się urządzeń AGD i elektroniki, gdy tylko pojawi się niewielka awaria. Każdy jednak sprzęt można spróbować naprawić. Takie rozwiązanie generuje zazwyczaj mniejsze koszty niż zakup nowego modelu i jest przyjazne dla środowiska. Na rynku dostępnych jest wiele części zamiennych, które z powodzeniem zastąpią uszkodzone komponenty i przywrócą pełną sprawność urządzeniu. Przykładem może być na przykład internetowa hurtownia GSMOK (https://gsmok.pl/), która oferuje wyświetlacze, baterie, płyty główne, panele dotykowe i wiele innych części smartfonów. Dzięki nim będziesz mógł naprawić telefon nawet po jego upadku z dużej wysokości, uderzeniu twardym przedmiotem, zarysowaniu czy po prostu wykorzystaniu wszystkich cykli ładowania akumulatora. W hurtowni znajdziesz części zamienne do różnych modeli smartfonów, w tym do Xiaomi Redmi Note 7 (https://gsmok.pl/wyswietlacze-xiaomi-redmi-note-7-m2521-c106).

Na co warto zwracać uwagę, przy zakupie nowego sprzętu?

Oczywiście są sytuacje, gdy nie możliwości naprawy urządzenia, albo jest to całkowicie nieopłacalne. Kupując nowe modele, warto postawić na przyjazne dla środowiska oraz ekonomiczne. W przypadku lodówek, pralek i innego sprzętu AGD przede wszystkim zwróć uwagę na klasę efektywności. Od marca 2021 roku obowiązują nowe etykiety energetyczne z jednolitą skalą zużycia energii od A (najbardziej ekonomiczne) do G (najmniej ekonomiczna). Im wyższe oznaczenie tym lepiej nie tylko dla środowiska naturalnego, ale i dla Twojej kieszeni – przełoży się to bowiem na Twoje rachunki za prąd. W przypadku mniejszej elektroniki warto stawiać na propozycje najwyższej jakości, które będą mogły jak najdłużej posłużyć. W przypadku smartfonów czy tabletów istotne jest także ich zabezpieczenie, które uchroni urządzenie przed skutkami ewentualnych upadków i uderzeń. Przydadzą się solidne etui i szkła hartowane na ekrany.

Wymieniając stary sprzęt na nowy, warto również zadbać o prawidłową utylizację elektrośmieci. Należy je przekazywać do wyznaczonych punktów. Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOKi) znajdują się praktycznie w każdym dużym mieście. Coraz więcej firm, handlujących sprzętem AGD, oferuje odbiór zużytego urządzenia przy dostawie nowego. To wygodne rozwiązanie, które pozwoli Ci pozbyć się elektrośmieci bez zanieczyszczania środowiska. W sklepie możesz również zostawić starego smartfona. Warto wiedzieć, że jego podzespoły wykonane zostały z miedzi, srebra, złota, a nawet platyny, które można odzyskać i wykorzystać przy produkcji kolejnych urządzeń.

– Artykuł sponsorowany

Komentarze