Jak stworzyć wymarzony ogród

Nic tak nie relaksuje jak powrót do własnego domu, w którym można się zrelaksować. To miejsce powinno być taką oazą do odpoczynku. Tym bardziej jeśli do dyspozycji jest ogród. Dobrze zaprojektowane otoczenie domu cieszy oczy o każdej porze dnia i nocy. Zwłaszcza jeśli będziemy w nim spędzać dużo czasu po pracy i w weekendy, albo nawet pracując zdalnie. Jak stworzyć piękny ogród? Jakie są najczęściej spotykane trendy w ogrodnictwie? Podpowiadamy poniżej.

Jak stworzyć nastrój w ogrodzie?

Stworzenie nastroju w ogrodzie wymaga odrobinę wysiłku, ale jest tego warte. Ważny element wystroju to oświetlenie ogrodowe. Światło wokół domu będzie podkreślać poszczególne elementy ogrodu i dodawać im nastrojowości. Wszystkie elementy  oświetlenia powinny zostać właściwie dobrane. Oświetlenie ogrodowe dodaje uroku nie tylko w nocy. Dobrze dobrane latarnie i elementy świetle będą ozdobą ogrodu przez cały dzień. Bardzo romantyczny nastrój stworzą lampiony na taras. Które nie tylko oświetlą to miejsce podczas wieczornych kolacji lub spotkań, ale także w ciągu dnia będą dekoracją samą w sobie. Planując oświetlenie i jego rozmieszczenie wokół, warto zwrócić uwagę na to, że lampy dodają nie tylko nastroju, ale pozwalają również czuć się bezpiecznie po zapadnięciu zmroku. Ogród to także małe elementy architektury – jak altana, miejsce na grilla lub ławki. Znalezione meble do ogrodu w dobrej cenie pozwolą go urządzić w niezwykłym, indywidualnym stylu. Kluczem do pięknego ogrodu jest stworzenie go tak, żeby czuć się w nim swobodnie.

Ważne elementy ogrodu

Wiele osób tworząc swój własny ogród zastanawia się co powinno się w nim znaleźć. Właściwie zaplanowane miejsce to takie, w którym panuje ład, porządek, estetyka i harmonia.  Obecnie popularne są rozwiązania oparte na prostocie, wyrazistych formach geometrycznych  oraz z uwzględnieniem nowoczesnej dekoracji. Wiele osób będzie chciało mieć w ogrodzie równo przystrzyżony ogród. Inni nie wyobrażają sobie tego miejsca bez mnóstwa kwiatów. Dla jeszcze innych istotne będą przystrzyżone żywopłoty, równe rozlokowanie ścieżek i chodników, krzewy iglaste, drzewka owocowe tarasy wypoczynkowe. Dla osób, które uwielbiają sezon grillowy świetnym pomysłem będzie zbudowanie grilla oraz altany, w której będzie można jeść posiłki. Miłośnicy japońskich ogrodów zadbają o pojawienie się w ich ogrodzie oczka wodnego. Równie ważne są ławki, wygodne meble ogrodowe, latarnie, oświetlenie ścieżek, solarne lampy czy kinkiety na tarasie.  W zależności od gustu wymarzony ogród może wyglądać rozmaicie. Trzeba pamiętać, żeby tylko nie przesadzić z poszczególnymi elementami, bo ostoja spokoju zamieni się w wystawę ze sklepu ogrodniczego.

Najnowsze trendy w projektowaniu ogrodu

W projektowaniu ogrodów obecnie popularnych jest kilka różnych rozwiązań. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się ogrody w stylu minimalistycznym, które są oparte na geometrii, przestrzeni. To tutaj najczęściej można znaleźć takie elementy jak równe żywopłoty, przystrzyżone w kule lub prostokąty krzewy i przycięte trawniki. Drugim popularnym trendem jest ogród w stylu rustykalnym. To zupełne przeciwieństwo tego pierwszego. Tutaj głównym punktem jest szalona łąka kwiatowa, która kwitnie przez cały rok. Taki ogród przypomina trochę ogródek babci. Z pozoru jest odrobinę dziki i nie rozplanowany, ale drobne elementy architektury – jak ławki czy altanki oraz ścieżki wykonane z drewna lub kamienia zdradzają, że jest to chaos kontrolowany.

Komentarze