Wosk na obrusie nie jest problemem, jeśli tylko umiemy się go trwałe pozbyć. Zamiast rezygnować z romantycznych kolacji przy świecach, zobacz, jak usunąć wosk z obrusu. Nasze wskazówki na pewno pomogą ci zrobić to dokładnie.
Jak usunąć wosk z obrusu – pośpiech jest złym doradcą
Kiedy widzimy ciepły wosk rozlewający się po tkaninie, w pierwszym odruchu chcemy go zetrzeć, choćby papierowym ręcznikiem. Jednak wosk to nie woda ani wino, nie wsiąknie w papier. W ten sposób możemy jedynie rozmazać go po większej powierzchni obrusu. Poza tym tarcie ręcznikiem papierowym o tkaninę da taki efekt, że wosk przedostanie się pomiędzy włókna i usunięcie go będzie bardzo trudne.
Pierwszym krokiem do usunięcia wosku z obrusu jest zaczekanie, aż wystygnie i stwardnieje. Wówczas należy ostrożnie oderwać go od tkaniny. Jeśli na obrusie zostaną pojedyncze drobinki, można spróbować zdrapać je paznokciem. Jeśli jednak pojawi się kolorowa plama, która nie będzie chciała sama odejść, trzeba sięgnąć po metody naszych babć. One wiedziały, jak uratować obrus do salonu.
Jak usunąć wosk z obrusu spirytusem
Spirytus jest ratunkiem w przypadku delikatnych tkanin, których nie można prać w wysokich temperaturach ani prasować bardzo mocno rozgrzanym żelazkiem. Spirytusem uratujemy obrus z jedwabiu lub lnu. Najpierw oczywiście należy zaczekać, aż wosk całkowicie stwardnieje. Następnie bardzo delikatnie odrywamy stwardniały wosk, a to, co zostanie na tkaninie, przecieramy, wacikiem lub szmatką nasączoną w czystym spirytusie. Powinno zadziałać w przypadku naturalnego i kolorowego wosku.
Spirytusu używamy nie tylko na obrusach z tkanin naturalnych. Także obrusy na stół z mikrowłókna powinno się czyścić w analogiczny sposób. To bezpieczniejsza metoda niż sięganie po środki chemiczne.
Jak usunąć wosk z obrusu żelazkiem
To metoda, potocznie mówiąc, „stara jak świat”. Robiły tak nasze prababcie, babcie, mamy, zapewne podobnie będą postępowały nasze dzieci i wnuki.
Do usunięcia wosku z obrusu żelazkiem będziemy potrzebować papierowej serwetki. Serwetkę tę kładziemy na plamie z wosku i zaprasowujemy obrus gorącym żelazkiem. Jeśli tkanina nie może być prasowana w ten sposób, bo jest delikatna i będzie się świecić po kontakcie z rozgrzaną stopą żelazka, serwetkami trzeba obłożyć nie tylko zaplamiony fragment, ale znacznie większą część obrusa.
Dobrym nawykiem jest trzymanie pod ręką zapasu serwetek, bo na ogół na jednej się nie kończy. Jeśli plama jest gruba lub głęboka, trzeba zmieniać serwetkę na nową, gdy tylko zobaczymy, że jest nasączona woskiem na wylot. Postępujemy w ten sposób tak długo, aż plama całkowicie zniknie.
Jak usunąć wosk z obrusu płynem do naczyń
Płyn do naczyń jest ostatnią deską ratunku i używa się go tylko w wypadku, w którym wszystkie inne metody zawiodły. Sam płyn nie jest tu zresztą bezpośrednim sposobem na plamę po wosku, ale jedynie pewnym ułatwieniem. Jeśli posmarujemy plamę z wosku na obrusie płynem do naczyń i upierzemy obrus w pralce, efekt będzie o wiele lepszy niż w przypadku prania bez płynu. Jeśli mamy do czynienia z obrusem z mikrowłókna, zamiast płynu do naczyń można użyć szarego mydła.
artykuł sponsorowany