„Jesteśmy w sanatorium i nie możemy się umyć”

Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Kołobrzegu dokonał kontroli wody z wodociągu lokalnego przy ORW Podczele. Badanie wykazało skażenie wody bakteriami grupy coli, co oznacza, że jest ona niezdatna do spożycia.

Obecnie woda z kranu nie może być spożywana, ani używana do przygotowania posiłków, a także do mycia owoców, warzyw, naczyń kuchennych i prania. Nie nadaje się też do kąpieli, mycia zębów, przemywania otwartych zranień. Woda może być wykorzystywana jedynie do celów sanitarnych, tj. WC. Działający w Podczelu ośrodek został zobowiązany do zapewnienia zastępczego źródła zaopatrzenia w wodę do spożycia oraz podjęcia działań naprawczych celem doprowadzenia jakości wody do obowiązujących wymagań.

Już wczoraj skontaktowali się z nami kuracjusze przebywający w ośrodku. Jak mówią, zostały im dostarczone pięciolitrowe baniaki z wodą. – Dzięki tej wodzie możemy umyć zęby, czy owoce. Nadal jednak uczestniczymy w zabiegach. Wracamy po nich do pokoju i nawet nie możemy się umyć. Woda nadaje się jedynie do spuszczania w toalecie – słyszymy od kuracjuszy przebywających w ośrodku. W kołobrzeskim sanepidzie usłyszeliśmy, że dziś zostaną pobrane kolejne próbki do badań. Ich wyniki będą znane jutro lub w czwartek. To od nich zależy, kiedy woda z kranu ponownie będzie nadawała się do spożycia, a kuracjusze będą mogli się umyć.

Komentarze