Już niedługo rusza akcja PIT

Złożenie deklaracji podatkowej to jeden z podstawowych obowiązków podatników opłacających podatek od osób fizycznych. Warto dowiedzieć się, do kiedy PIT powinien znaleźć się w urzędzie i jak najszybciej go rozliczyć.

Terminy

Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za miniony rok trzeba złożyć w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia.

Uwaga – ustawa określa dzień 15 lutego jako termin początkowy na złożenie PIT-u. Można rozliczyć się wcześniej, ale wysłane przed terminem zeznanie i tak będzie traktowane jako złożone z dniem 15 lutego. Dotyczy to podatników rozliczających się na najpopularniejszym formularzu PIT-37, a także tych, którzy wypełniają PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-38, PIT-39. Kwietniowy termin na rozliczenie się z fiskusem obowiązuje większość osób fizycznych, bez względu na źródło ich dochodów, a więc m.in. pracowników, emerytów i rencistów, osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych, przedsiębiorców.

W ubiegłym roku PIT za 2019 r. można było co prawda złożyć do końca maja, ale ten szczególny termin wynikał z pierwszej fali pandemii koronawirusa i ograniczeń w funkcjonowaniu urzędów skarbowych. Jedna z ustaw antykryzysowych dała podatnikom dodatkowy miesiąc na rozliczenia z fiskusem. Przepis dotyczył jednak wyłącznie PIT- ów za 2019 r. Rozliczając PIT za miniony rok, trzeba więc trzymać się terminu kwietniowego. Nie można wykluczyć, że również w tym roku pojawią się szczególne regulacje, ale obecnie takowych nie ma.

Wyjątek stanowią formularze PIT-28 i PIT-28S – a więc dla podatników rozliczających się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz dla przedsiębiorstw w spadku osiągających przychody objęte ryczałtem. Te druki należy przesłać do urzędu skarbowego w terminie od 15 lutego do 28 lutego. Ponieważ 28 lutego 2021 r. wypada w niedzielę, termin przedłuża się do następnego dnia roboczego, a więc 1 marca 2021 r.

Zwrot nadpłaty

Im wcześniej wyśle się formularz, tym wcześniej można liczyć na ewentualny zwrot nadpłaconego podatku. Urząd Skarbowy ma 45 dni na jego wypłatę w przypadku, gdy podatnik rozliczy się elektronicznie, oraz trzy miesiące w sytuacji, gdy ktoś wybrał tradycyjną formę. Pamiętajmy, termin na zwrot nadpłaty biegnie  od dnia złożenia zeznania, ale w przypadku zeznań złożonych wcześniej, dopiero od 15 lutego.

PIT – to proste

Obowiązek złożenia deklaracji PIT niektórym nie kojarzy się najlepiej. A przecież od dawna nie trzeba nawet wychodzić z domu, by się rozliczyć.

Warto zwrócić uwagę na „Twój e-PIT”. Rozliczenie rocznej deklaracji podatkowej jeszcze nigdy nie było tak proste. Dzięki usłudze Twój e-PIT w prosty i szybki sposób sprawdzisz swój PIT, dodasz ulgi i wyślesz go do urzędu. A jeżeli nie zrobisz nic – nie martw się. Twój e-PIT złoży deklarację za Ciebie. To usługa przygotowana przez Ministerstwo Finansów. Polega na automatycznym wygenerowaniu rocznego zeznania podatkowego dla osób fizycznych. Na podstawie danych uzyskanych od pracodawców Krajowa Administracja Skarbowa przygotowuje dla podatnika deklaracje PIT-37 lub PIT-38. Zeznanie podatkowe zostanie automatycznie rozliczone do 30 kwietnia.

Podatnik może jednak zalogować się na swoje konto i sprawdzić poprawność wszystkich danych. Takie rozwiązanie pozwala na skorzystanie z odpowiednich ulg i odliczeń oraz ewentualnej zmiany sposobu rozliczenia. Jest to także opcja przyspieszająca zwrot pieniędzy na konto podatnika, w przypadku nadpłaty podatku.

Złożenie zeznania z wykorzystaniem usługi Twój e-PIT pozwoli uniknąć błędów, które są często popełniane w rozliczeniach w formie papierowej.

Szczegóły znajdują na stronie: podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/pytania-i-odpowiedzi/

Komentarze