Wybór dzianiny lub tkaniny zależy od wielu czynników, które należy wziąć pod uwagę w zależności od wymagań stawianych produktowi końcowemu. W tym celu warto przede wszystkim zastanowić się, na czym polega różnica między dostępnymi wyrobami.
Dzianina a tkanina – podstawowe różnice
W wielu sytuacjach życia codziennego możemy spotkać się z tendencją do przemiennego stosowania tych określeń. Choć oba materiały są powszechnie wykorzystywane do produkcji wyrobów tekstylnych, całkowicie różnią się budową, a co za tym idzie – swoimi właściwościami i zastosowaniem. Dzianiny i tkaniny mogą posiadać ten sam skład, a jednocześnie sprawdzać się w zupełnie różnych rolach. Na czym polega ta różnica?
Dzianina to materiał wykonywany z nitki lub nitek, dzianych za pomocą rzędów oczek, które mogą przebiegać pionowo lub poziomo i są ze sobą połączone. W zależności od kierunku dziania możemy mieć do czynienia ze splotem kolumnowym lub poziomym. Struktura powstałego w ten sposób materiału często przywodzi na myśl robótki szydełkowe, lecz w tym przypadku możemy wytwarzać go z całego szeregu surowców, z wykorzystaniem zaawansowanych technologicznie maszyn. Wśród powszechnie dostępnych na rynku dzianin, powstających najczęściej z bawełny lub wiskozy, ale także z poliestru, możemy wymienić między innymi dresówkę, polar czy single jersey.
Tkanina jest z kolei tkana ze splotu dwóch nitek, czyli osnowy i wątku. Podstawowe rodzaje splotów były znane naszym przodkom już w czasach starożytnych, choć do dziś cieszą się popularnością na całym świecie. Doskonale znanymi przykładami tkanin są chociażby dżins, flanela czy satyna. Podobnie jak z dzianiny, można wykonać z niej wiele produktów tekstylnych codziennego użytku.
Przykłady zastosowania dzianiny
Struktura dzianiny, znacznie bardziej złożona niż w przypadku tkanin, zapewnia materiałowi właściwości umożliwiające szereg praktycznych zastosowań. Dzianiny spotykamy najczęściej pod postacią elementów garderoby, takich jak bluzki, legginsy czy szaliki, oraz innych przedmiotów obecnych w każdym domu, takich jak pościele, ściereczki i obrusy. Mogą występować także w postaci pokrowców na materace, ręczników, czy nawet mundurów. Zastosowanie określonego typu materiału zależy od ściśle określonych parametrów oraz składu, definiowanego na samym początku procesu produkcji. Przewagą dzianiny nad tkaniną, oprócz jej naturalnej rozciągliwości, jest bez wątpienia uniwersalność i szersze możliwości modyfikacji cech docelowego wyrobu tekstylnego.
Kiedy wybrać dzianinę?
Wybór odpowiedniego wyrobu tekstylnego często jest intuicyjny i bazuje na porównaniu materiałów na podstawie ich tekstury, niekiedy także składu surowcowego. W razie wytwarzania bardziej zaawansowanych produktów, takich jak dzianiny powstające z kilku rodzajów nitek, warto dokładniej przyjrzeć się ich właściwościom. Kiedy zatem dzianina może okazać się lepszym wyborem od tkaniny? W przypadku ubrań stawiamy na dzianinę wtedy, gdy zależy nam na komforcie i swobodzie ruchów, ponieważ jej najważniejszą cechą jest właśnie rozciągliwość. Dzianiny doskonale dopasowują się do ciała i sprawdzają się w postaci niemal dowolnych elementów garderoby.
Nie bez powodu stawiamy na dzianiny także w przypadku wielu innych wyrobów tekstylnych, które towarzyszą nam każdego dnia. Ręczniki są produkowane ze specjalnej dzianiny frotte, zapewniającej skuteczne pochłanianie wilgoci oraz przyjemną w dotyku miękkość. Pościel z jerseyu jest z kolei przykładem wykorzystania dzianiny, która w przeciwieństwie do tkaniny bawełnianej charakteryzuje się elastycznością i delikatnością. W tym przypadku dwa produkty wykonane z tego samego surowca, jakim jest bawełna, posiadają całkiem inną strukturę, a tym samym zupełnie różne cechy wpływające na komfort użytkowania. Właśnie dlatego skład materiału nie jest jedyną rzeczą, na którą warto zwracać uwagę przy wyborze materiału – zwłaszcza podczas zakupów online, gdy bazujemy jedynie na zdjęciach i opisach produktów.
Gdzie szukać odpowiedniej dzianiny?
Dzianiny, wykorzystywane powszechnie w przemyśle odzieżowym, oferują szerokie możliwości zastosowań. Przeglądając ofertę dostępną online, warto porównać nie tylko rodzaje dzianin, ale także ich parametry. Dostępność licznych producentów dzianin wymaga przeprowadzenia całego szeregu analiz i porównań. Podstawowym kryterium wyboru wyrobu tekstylnego powinna być przede wszystkim wytrzymałość oraz wieloletnia trwałość. Nie bez znaczenia powinna być dla nas także łatwość utrzymania materiału w czystości, co łączy się bezpośrednio z jego nieskazitelnym wyglądem. Dzianiny Świtex to przykład producenta oferującego szeroką gamę wysokiej jakości wyrobów tekstylnych. Znajdują się wśród nich nie tylko materiały o różnej gramaturze, ale także dziesiątki opcji kolorystycznych.
Wybierając dzianinę, należy pamiętać, że równie istotna jest jej codzienna pielęgnacja. Nawet najwyższej jakości materiał powinien być użytkowany zgodnie z zaleceniami producenta. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wybór odpowiednich środków do pielęgnacji dzianin oraz pranie elementów garderoby w dozwolonej temperaturze. Dzięki temu możemy mieć pewność, że dzianiny, z których zostały wykonane nasze ubrania, na długo zachowają swoje unikatowe właściwości oraz doskonały wygląd.
– Artykuł sponsorowany