Kiedy można kupić OC bez dowodu rejestracyjnego?

Brak ważnego ubezpieczenia OC może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji, dlatego tak istotne jest wykupienie odpowiedniej polisy. Podstawowym dokumentem podczas takiego procesu jest dowód rejestracyjny konkretnego pojazdu, który niekiedy może zostać zatrzymany, zgubiony lub skradziony. Co w sytuacji, gdy nie masz do niego dostępu, a mimo tego chcesz wykupić ubezpieczenie OC?

Dlaczego dowód rejestracyjny jest tak ważny?
Dowód rejestracyjny to dokument zawierający wszystkie niezbędne informacje dotyczące konkretnego pojazdu. Mowa tu o marce, modelu, roku produkcji, pojemności oraz mocy silnika. Na podstawie tych danych możliwe jest wyliczenie wysokości obowiązkowego ubezpieczenia samochodu, na którą wpływa wiele różnorodnych czynników. Dowód osobisty określa również to, czy dany samochód może być dopuszczony do ruchu, a więc poświadcza jego dobry stan techniczny.

Kiedy brak dowodu rejestracyjnego jest uzasadniony?
Zgubienie dowodu rejestracyjnego pojazdu jest winą właściciela i w takim przypadku nie można liczyć na przychylne spojrzenie organów odpowiadających za wyliczanie składki OC. Inaczej jest w sytuacji, gdy tuż po kupnie nowego samochodu dokumenty w dalszym ciągu zawierają nazwisko poprzedniego właściciela. Wówczas konieczne jest przerejestrowanie auta, a dopiero później zdecydowanie się na wykupienie OC. Istnieje również opcja zawarcia takiej umowy na starym dowodzie rejestracyjnym poprzez stworzenie specjalnego aneksu.
Sytuacja wygląda podobnie również w przypadku kolizji drogowej, która mogła przyczynić się do uszkodzenia samochodu. Wówczas policja ma prawo odebrać dowód rejestracyjny. W sytuacji, gdy nadchodzi termin opłacenia kolejnej składki OC, a Ty nie dysponujesz swoim dokumentem, istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia bez konieczności jego przedstawiania. Niezbędne jest jednak jak najszybsze udanie się do Wydziału Komunikacji w celu ubiegania się o zwrot dowodu rejestracyjnego.
Brak dowodu rejestracyjnego może mieć związek również z zakupieniem starego pojazdu, który już dawno został wyrejestrowany i przestał być użytkowany. Coraz więcej osób decyduje się bowiem na odnawianie samochodów sprzed lat, dając im zupełnie nowe życie. W takiej sytuacji konieczne jest wystąpienie o ponowne przyznanie dowodu rejestracyjnego. Bez tego dokumentu wykupienie OC nie jest możliwe.

Zgubiony dowód a ubezpieczenie OC
Zdarza się, że dowód rejestracyjny zostanie zgubiony lub skradziony. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do Wydziału Komunikacji, a następnie złożenie wniosku o wydanie wtórnika dokumentu. Czas oczekiwania wynosi do 30 dni, dlatego często wydaje się także pozwolenie tymczasowe uprawniające do wykupienia OC. Bez takiego poświadczenia ubezpieczalnia nie ma obowiązku podpisania umowy z właścicielem pojazdu.
Więcej o sytuacjach, w których brak dowodu uprawnia do zawarcia umowy OC znajdziesz tutaj: https://rankomat.pl/samochod/ubezpieczenie-samochodu-bez-dowodu-rejestracyjnego.

Jak zawrzeć umowę OC bez dowodu rejestracyjnego?
Istnieje kilka sposobów na zawarcie umowy OC bez dowodu rejestracyjnego. Najłatwiejszym z nich jest przedłużenie starej polisy podpisanej z ubezpieczalnią, która ma już wszystkie dane dotyczące konkretnego samochodu.
Dobrą metodą jest również skorzystanie z internetowych formularzy umożliwiających zakup ubezpieczenia na podstawie konkretnych informacji o samochodzie, ale bez konieczności przedstawiania samego dowodu. Większość z nich można zdobyć poprzez przejrzenie aktualnej umowy OC lub karty pojazdu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które umożliwia załatwienie wszelkich formalności zupełnie bez wychodzenia z domu.
Bez względu na fakt, że istnieje kilka możliwości wykupienia ubezpieczenia OC bez dowodu rejestracyjnego, wyrobienie takiego dokumentu jest niezwykle istotne. Przyda się on bowiem podczas potencjalnej kontroli drogowej za granicą i wielu innych sytuacji wymagających przedstawienia dokładnych informacji o pojeździe.

Komentarze