Kleszcze – jak się uchronić?

Co roku na wiosnę powraca problem kleszczy i zagrożenia przenoszonymi przez nie chorobami. Wbrew pozorom nie dotyczy on wyłącznie osób wędrujących po lasach. Kleszcze czują się dobrze również w miastach, w pobliżu naszych domów… Dowiedz się, kiedy przypada w Polsce aktywność kleszczy i gdzie żyją i jak należy się przed nimi chronić.

Kleszcze to pajęczaki pasożytujące na ludzkiej krwi, które przenoszą poważne choroby zakaźne – przede wszystkim wirusy wywołujące zapalenie mózgu i opon mózgowych, boreliozę czy babeszjozę. Chorób odkleszczowych jest niestety więcej, dlatego warto znać ich pierwsze objawy, by ich nie przeoczyć w przypadku ewentualnego ugryzienia przez kleszcza.

Kleszcze są aktywne w okresie, kiedy temperatura gleby przekracza 5 stopni Celsjusza. Biorąc pod uwagę warunki klimatyczne, w Polsce można się spodziewać, że kleszcze są aktywne na przełomie marca i kwietnia. Pierwsze maksimum aktywności kleszczy nastąpi w maju–czerwcu, drugie we wrześniu–październiku. Aktywność kleszcza ustanie na przełomie października i listopada. Jeśli warunki meteorologiczne są korzystne, to również poza tym okresem można spotkać żerujące kleszcze.

Tego pasożyta trudno jest zauważyć, ponieważ dorosły osobnik ma tylko 5 mm. Dopiero gdy pije krew, jego odwłok powiększa się nawet kilkanaście razy! Wtedy może być jednak za późno – pasożyta należy w odpowiedni sposób usunąć ze skóry w ciągu 24 godzin, by zmniejszyć ryzyko zakażenia przenoszonymi przez niego chorobami.

 

PAMIĘTAJĄC O KILKU PODSTAWOWYCH KWESTIACH, MOŻNA NIE DOPUŚCIĆ DO UGRYZIENIA. JAK ZAPOBIEGAĆ UGRYZIENIU KLESZCZA?

  1. Odpowiedni ubiór – wybierając się na zalesione tereny, warto założyć długie spodnie i zakryte buty. Kleszcze nie spadają na nas z drzew, wbrew powszechnej opinii. Bytują zwykle w trawach i z dużą łatwością przyczepiają się do skóry lub ubrania.
  2. Dokładne sprawdzenie skóry po każdym powrocie do domu z miejsca, gdzie mogą występować kleszcze – dotyczy to także zwierząt, ponieważ do ich sierści pasożyty również przyczepiają się bez problemu. Szybka interwencja pozwoli ograniczyć kontakt insekta z krwią, a tym samym zmniejszy ryzyko rozwoju poważnych chorób związanych z ugryzieniem przez kleszcza.
  3. Stosowanie repelentów – przed wyjściem z domu warto spryskać swoje ubrania i odsłonięte części ciała preparatem odstraszającym owady, w tym również kleszcze.

Komentarze