Kłopoty wodociągów. Jest apel do premiera

Każdy miesiąc blokowania nowych taryf za wodę i ścieki dla Miejskich Wodociągów i Kanalizacji oznacza katastrofę w finansach spółki. Temat funkcjonowania MWiK stanął na sesji Rady Miasta po apelu ze strony włodarzy sąsiednich gmin dotyczącego podjęcia wspólnych działań w sprawie zakończenia sporu w sprawie uchwalenia nowych taryf za wodę i ścieki.

Rafał Piątkowski, prezes miejskich wodociągów nie ukrywa, że miejska spółka ma kłopot. Już na koniec października strata finansowa wodociągów wynosiła prawie 11,8 mln zł. Do końca roku sięgnie więc zapewne sumy z końca ubiegłego roku, który zamknął się kwotą 13,8 mln na minusie. W czasie swojego wystąpienia na sesji RM prezes zaznaczał, że spółka ograniczyła środki na inwestycje, remonty i inne wydatki, które mogłyby pogłębić jej kryzys, natomiast choćby podatki, pensje czy opłaty płacić trzeba, a jak ma to się bilansować przy wpływach na poziomie sprzed ponad dekady. Nowych taryf MWiK nie mogą bowiem wprowadzić od 11 lat! Stąd biorą się problemy finansowe spółki, która we wrześniu uzyskała akceptację nowych, wyższych taryf przez szczeciński oddział Wód Polskich. Ta decyzja została jednak cofnięta przez warszawską centralę tego samego urzędu. Piątkowski tłumaczył w czasie sesji, dlaczego taryfy muszą być różne w każdej gminie i jakie są ich składowe. Chodzi m. in. o sprzedaż wody, jej przesył, odległość czy stopień złożoności infrastruktury kanalizacyjnej.

W czasie sesji głos reprezentujący pozostałe gminy zabrał wójt Rymania Mirosław Terlecki, który przedstawił punkt widzenia mieszkańców małych miejscowości, dla których proponowane podwyżki są zbyt radykalne i nieproporcjonalne do stawek proponowanych dla miasta. – To nie jest tak, że my jesteśmy za tym, że musi być wspólna taryfa. Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że różnice mogą być, ale te różnice powinny być nieduże – tłumaczył Terlecki zaznaczając, że różnice na poziomie kilku złotych byłyby dla mieszkańców do zaakceptowania, natomiast w proponowanych taryfach różnice wynoszą nawet kilkadziesiąt złotych.

Dotychczas miejska spółka złożyła już zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa, a także wezwanie do zaniechań naruszenia prawa przez prezesa Wód Polskich. Za sobą ma już także wniosek do premiera w sprawie nadzoru nad działaniami ministerstwa infrastruktury w zakresie kontroli prezesa Wód Polskich. Na tym jednak nie koniec. Teraz apel do premiera Donalda Tuska przegłosowali radni, którzy wnioskują o interwencję dotyczącą równego traktowania przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych w Polsce. Poniżej publikujemy jego pełną treść.

Apel Rady Miasta Kołobrzeg do Prezesa Rady Ministrów

Szanowny Panie Premierze,

Rada Miasta Kołobrzeg zwraca się do Pana z apelem o równe traktowanie „Miejskich Wodociągów i Kanalizacji” Sp. z o.o. w Kołobrzegu w stosunku do innych przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych w Polsce. Przedsiębiorstwo to, jako spółka komunalna, odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu wody i odprowadzaniu ścieków na terenie aż ośmiu gmin: Miasta Kołobrzeg, Gminy Kołobrzeg, Gminy Dygowo, Gminy Gościno, Gminy Rymań, Gminy Siemyśl, Gminy Sławoborze oraz Gminy Ustronie Morskie. Miasto Kołobrzeg jest największym udziałowcem spółki.

Pomimo działań podejmowanych przez spółkę, mających na celu aktualizację stawek na dostawę wody i odbiór ścieków, w ciągu ostatnich 8 lat żadna taryfa nie została zatwierdzona. Rada Miasta Kołobrzeg dostrzega, że takie działania organu regulacyjnego noszą cechy administracyjnego nękania i prowadzą do zagrożenia ciągłości świadczenia kluczowych usług publicznych.

Panie Premierze, działania Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, które utrudniają zatwierdzanie taryf, stoją w sprzeczności z interesem publicznym oraz zasadą proporcjonalności. Mają one charakter dyskryminacyjny wobec kołobrzeskiej spółki, która pozostaje jedynym przedsiębiorstwem wodociągowym w Polsce, któremu odmawia się zatwierdzania taryf przez tak długi okres czasu.

Wobec powyższego Rada Miasta Kołobrzeg wnosi o pilną interwencję w sprawie poprzez:

1) objęcie nadzorem postępowania prowadzonego przez Ministerstwo Infrastruktury, aby zapewnić jego rzetelność i transparentność oraz wyeliminować jakiekolwiek nieuzasadnione wpływy zewnętrzne;

2) zwrócenie uwagi Ministerstwu Infrastruktury na konieczność równego traktowania przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych w Polsce oraz eliminację przewlekłości działań administracyjnych;

3) podjęcie pilnie działań mających na celu przywrócenie praworządności w działaniach Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, co w konsekwencji pozwoli na zatwierdzenie taryf i przełoży się na zapewnienie mieszkańcom dostępu do wysokiej jakości usług wodociągowych i kanalizacyjnych na obszarze działalności spółki; brak szybkich działań w tym zakresie może w konsekwencji doprowadzić do upadłości spółki.

Wierzymy, że Pana osobisty nadzór pozwoli na przywrócenie sprawiedliwości i równości w traktowaniu przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych w Polsce, a także zapewni dalsze funkcjonowanie „Miejskich Wodociągów i Kanalizacji” Sp. z o.o. w Kołobrzegu na stabilnym poziomie.

Komentarze