KOLARSTWO. Na drodze do sportowej kariery

KOLARSTWO. W Kołobrzegu jest szansa na otworzenie sobie w kolarstwie furtki do kariery sportowej w pełnym tego słowa znaczeniu. Tę ścieżkę przeciera właśnie Kornelia Braun. Warto pójść jej śladami.

Teraz Kornelia ma 14 lat, ale bakcyla kolarskiego połknęła, gdy tylko zaczęła utrzymywać równowagę na dwukołowym rowerku. A ponieważ  jej tato, Jakub Braun to fan i trener kolarstwa, więc „z tej mąki chleb wyjść musiał dobry”. My dokonania Kornelki opisujemy już od kilku lat i – trzymając mocno kciuki za jej dalszą sportową determinację –  wróżymy jej sukcesy na najważniejszych imprezach w kolarskim świecie.

Treningi młodziutka mieszkanka Dygowa rozpoczęła w sekcji dziecięcej Kołobrzeskiego Towarzystwa Cyklistów pod opieką Igora Muraveva i szybko jej talent rozkwitł pod czujnym okiem tego doświadczonego i utytułowanego trenera z Rosji. Sukcesy też przyszły bardzo szybko. Kornelka, począwszy od kilkuletnich dzieci,  w każdej z kolejnych kategorii wiekowych zawsze plasowała się w ścisłej czołówce nie tylko zawodów wojewódzkich i regionalnych, ale też krajowych. Do końce roku ubiegłego zdobywała medale dla macierzystego KTC, ale żeby jej talentowi umożliwić rozwój w jak najlepszych warunkach, w klubie i w domu rodzinnym postanowiono, że „Korcia” trafi do jak najmocniejszego klubu w kolarstwie kobiet, a takim najbliżej Kołobrzegu jest Klub Kolarski Ziemia Darłowska.

W Darłowie Kornelia (nadal będąc uczennicą Szkoły Podstawowej nr 1 w Kołobrzegu), w tym szalonym koronawirusowym roku 2020, również swoim nowym trenerom – Arturowi Szaryczowi i Marcinowi Adamowowi – przysporzyła wielu przyjemnych chwil. I to na kilku płaszczyznach, bo przy swojej nieprzeciętnej ambicji jest zawodniczką wszechstronną, potrafiącą sięgać po zwycięstwa zarówno na szosie w jeździe indywidualnej na czas jak i w wyścigach ze startu wspólnego, a świetnie radzi sobie też na welodromie, czyli torze kolarskim, gdzie też zalicza się do czołówki krajowej wśród rówieśniczek. I to nie wszystko, bo jeśli już siądzie na rower MTB, to i w kolarstwie górskim jeździ fantastycznie, co z kolei zawdzięcza swojemu tacie, Jakubowi Braunowi, bo to z nim przygotowuje się do wyzwań w tej dziedzinie kolarstwa. – Kornelia to prawdziwy tytan pracy. Mimo wiosennej kwarantanny i konieczności wyzwolenia w sobie wielkiej samodyscypliny do treningów zdalnych, też w tym roku zadbała o swoją formę na tyle dobrze, że w każdej specjalności w jakiej startowała potrafiła zajmować miejsca na podium – mówi mama Kornelii, Agnieszka Braun, która jest też zaangażowaną działaczką KTC.

Na szosie Kornelia w minionym roku w zawodach ogólnopolskich odniosła 3 zwycięstwa w jeździe indywidualnej na czas, 2 razy zwyciężyła w wyścigach ze startu wspólnego, a do tego zajęła dwukrotnie 1. miejsce w klasyfikacji generalnej dwóch wyścigów etapowych. Do tego trzeba dodać 2 triumfy na torze oraz 1 w kolarstwie MTB. To tylko zwycięstwa (których w bież. roku Kornelka odniosła aż 10), ale do tego trzeba dodać jeszcze 6 srebrnych i 3 brązowe medale, z czego niektóre są szczególnie cenne, bo zdobyte zostały na zawodach rangi mistrzostw kraju. To np. srebro w jeździe indywidualnej na czas, też srebro w kolarstwie MTB, czy brąz drużynowo z koleżankami z Ziemi Darłowskiej w kategorii dla Kornelii wyższej, czyli juniorek młodszych.

Obecnie Kornelia Braun odpoczywa, ale już niebawem rozpocznie przygotowania do Torowych Mistrzostw Polski, które wg kalendarza PZKol. powinny odbyć się w grudniu. A tymczasem KTC serdecznie zaprasza dzieci lubiące jazdę na rowerze i chcące pójść ścieżką utorowaną przez Kornelię do swojej szkółki kolarskiej KTC Ziemia Kołobrzeska. Informacje szczegółowe i zapisy pod numerami telefonów: 509 954 219 502 350 420.

– – – – – – – –

Najważniejsze osiągnięcia Kornelii Braun w roku 2020 – chronologicznie:

– 17 czerwca, Szczecin, II Edycji Ligii Kolarskiej na torze – 1. miejsce w wyścigu tempowym i 2. w klasyfikacji generalnej;

– 24 czerwca, Szczecin, III Edycja Torowej Ligii Kolarskiej na torze – 1. miejsce w klas. generalnej;

– 3-5 lipca, Godziesze Wielkie, XXX Ogólnopolski Wyścig Kolarski „Szukamy Następców Olimpijczyków” – 1. w jeździe indywidualnej na czas, 1. na 3. etapie oraz 1. w klas. generalnej;

– 8 lipca, Szczecin, Finał Ligii Torowej  – 3. w klas. generalnej;

– 11 lipca, Szczecin,  Mistrzostwa Województwa w kolarstwie torowym 3. w wyścigu punktowym;

– 12 lipca, Piła, Ogólnopolski Dwuetapowy Wyścig Kolarski Młodzików – 1. w jeździe indywidualnej na czas  i 1. w klas. generalnej;

– 18 lipca,  Mistrzostwa Polski – 2. w jeździe indywidualnej na czas;

– 9 sierpnia,  Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kijewo – Królewskie – 2. miejsce;

– 16 sierpnia, Szczecin, Mistrzostwa Makroregionu Młodzików w kolarstwie torowym – 1. w wyścigu punktowym i 2. indywidualnie na 1 kilometr;

– 6 września, Koźminek, Finał Pucharu Polski  – 1. w jeździe indywidualnej na czas;

– 20 września, Mistrzostwa Polski MTB – 2. miejsce;

– 26-28 września, Drużynowe Mistrzostwa Polski juniorek młodszych – 4. w wyścigu dwójek i 3. drużynowo;

– 4 października, Gdańsk, Mistrzostwa Makroregionu Młodzików w MTB – i 1 miejsce indywidualnie i 5. w sztafecie;

– 10 października, Mistrzostwa Polski LZS w kolarstwie szosowym kobiet i Puchar Polski kobiet –  2. w jeździe indywidualnej na czas.

 

Komentarze