Kołobrzeżanka ze stypendium artystycznym Rotary Club Szczecin

Weronika Włodarczyk ze stypendium artystycznym Rotary Club Szczecin
 
W środę, 4 października w Sali Koncertowej Pałacu Ziemstwa Pomorskiego Akademii Sztuki w Szczecinie odbył się recital wokalny studentki Wydziału Wokalnego Weroniki Włodarczyk z klasy śpiewu solowego dr hab. Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej, prof. AS. Solistce akompaniowała przy fortepianie mgr Agnieszka Barańska. Weronika zaprezentowała arie i pieśni od baroku, przez klasycyzm i romantyzm, po muzykę XX wieku. Koncert stał się idealną okazją do przekazania stypendium Rotary Club Szczecin, które w roku rotariańskim 2023/2024 zostało przyznane za osiągnięcia artystyczne właśnie Weronice Włodarczyk. “Stypendium służy wsparciu rozwoju stypendysty oraz krzewieniu rotariańskiego ideału służby SERVICE ABOVE SELF”, jak czytamy na dyplomie wręczonym laureatce przez Prezydenta Rotary Club Szczecin Jana Jurgę. 
Tylko w bieżącym roku Weronika zadebiutowała solistycznie w koncertach w Malchow, Międzyzdrojach i Stralsundzie z dwiema niemieckimi orkiestrami: Preußisches Kammerorchester Prenzlau pod batutą Jürgena Brunsa oraz z Orkiestrą Symfoniczną Uniwersytetu im. Justusa Liebiga z Gießen pod dyrekcją Stefana Ottersbacha. Wzięła także udział w czternastu międzynarodowych konkursach, zdobywając trzynaście pierwszych lokat, dwa złote medale i jedno drugie miejsce. Pokłosiem tych zwycięstw był debiut w renomowanych salach koncertowych: Concertgebouw w Amsterdamie w Holandii, BOZAR (Paleis voor Schone Kunsten / Palais des Beaux-Arts) w Brukseli w Belgii, Royal Albert Hall w Londynie w Wielkiej Brytanii, gdzie wystąpiła pośród młodych wirtuozów z całego świata, przy akompaniamencie fortepianowym znakomitych pianistów z Holandii, Litwy i Korei Południowej. Warto nadmienić, iż na wszystkich dyplomach konkursowych figuruje nazwa “Akademia Sztuki w Szczecinie” w kontekście przynależności uczelnianej Weroniki Włodarczyk. Ubiegłoroczne osiągnięcia artystyczne Weroniki Włodarczyk zwieńczyło przyznanie Stypendium artystycznego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego. W tym roku tę pracowitą artystkę uhonorował Rotary Club Szczecin. Weronika ma świadomość roli artysty w społeczeństwie i nie pozostaje obojętna wobec akcji charytatywnych, jak m. in. Koncert dla Ukrainy, Wigilia dla Samotnych w Kołobrzegu, koncert na rzecz strażaka w Kołobrzegu oraz koncert charytatywny „Czułe dźwięki” w Szczecinie na rzecz osób poszkodowanych w wypadku w Akademii Sztuki w Szczecinie.
Na koncercie 4 października wśród publiczności obecni byli członkowie Rotary Club Szczecin, m.in. prof. dr hab. Dariusz Dyczewski, Dziekan Wydziału Wokalnego dr hab. Ewa Filipowicz-Kosińska, prof. AS, jak również pedagog prowadząca głos Weroniki dr hab. Sylwia Burnicka-Kalischewska, prof. AS, która była gospodarzem wieczoru.
Symboliczny czek w formie stypendialnego dyplomu przekazany Weronice Włodarczyk przez Prezydenta Rotary Club Szczecin Jana Jurgę opiewa na kwotę 10 tys. złotych.

Komentarze