Kolosalna podwyżka opłat za śmieci w gminie Kołobrzeg

Drastyczna podwyżka cen za wywóz odpadów może czekać mieszkańców gminy Kołobrzeg. Już w piątek radni zajmą się uchwaleniem nowego systemu naliczania opłat za śmieci. Oznacza on, że wielu mieszkańców dostanie mocno po kieszeni.

Mieszkańcy Dźwirzyna, Grzybowa, Budzistowa, Niekanina czy innych okolicznych miejscowości w gminie Kołobrzeg powinni spojrzeć na swoje liczniki zużycia wody. To od ich wskazań już wkrótce zależeć będzie opłata za śmieci. Niby nic dziwnego, takie metody rozliczenia obowiązują w wielu miastach, natomiast mieszkańcy gminy dotychczas płacili od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Ważna jest natomiast wysokość opłat, a ta znacznie odbije się na portfelach mieszkańców. Znamy już bowiem zaproponowane przez wójta Włodzimierza Popiołka stawki, które miałyby obowiązywać od początku nowego roku. To 13,43 zł za metr sześcienny zużytej wody przy śmieciach segregowanych i 26,86 zł przy stwierdzeniu braku segregacji. Uwagę na zawyżone stawki już kilka dni temu zwrócił radny Krzysztof Chabaj, oburzony kolejną w ciągu roku podwyżką opłat za śmieci. – Wójt przyjął w uchwale najwyższą stawkę, jaką mógł, a mianowicie 13,43 zł metr sześcienny wody. Rok temu o tej samej porze Rada Gminy przyjęła podwyżkę ceny z 13 złotych od osoby na 25 złotych. Był to wzrost o 90 procent, a proponowana uchwała spowoduje kolejny wysoki wzrost opłat dla mieszkańców – mówi radny.

Skąd tak wysoka stawka? Urzędnicy tłumaczą, że szacowane koszty funkcjonowania systemu śmieciowego w 2022 roku na poziomie 6 milionów 400 tysięcy złotych. Ustalenie stawki opłaty za metr sześcienny zużytej wody na maksymalnym poziomie dopuszczonym przepisami ustawy, czyli właśnie 13,43 zł pozwoli na uzyskanie dokładnie 5 milionów 380 tysięcy wpływu. Stanowić to będzie i tak 84% ponoszonych przez gminę wydatków. Nie zmienia to jednak faktu, że dla mieszkańców oznaczać będzie kolosalną podwyżkę. Jeszcze przed sesją radny Chabaj zapowiedział złożenie poprawki ustalającej stawkę na poziomie 8,64 zł za metr sześcienny zużytej wody. Czy pozostali rani ją poprą?

Sesja, na której mogą zapaść decyzje o kolosalnych podwyżkach, rozpocznie się w piątek, 5 listopada o godz. 9.00. Obrady będą prowadzone w trybie zdalnym.

POP

 

Komentarze