Koncert finałowy festiwalu “Muzyka w katedrze”

Orkiestra Św. Marcina, Łukasz Kuropaczewski oraz Aleksander Dębicz wystąpią podczas wyjątkowego koncertu w Bazylice konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu.

Wydarzenie „Muzyka polskich katedr” odbędzie się 24 sierpnia o godz. 20:30 i będzie finałem XXIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyka w Katedrze w Kołobrzegu organizowanego przez Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta i Prezydenta Miasta Kołobrzeg Annę Mieczkowską przy współorganizacji m.in. Parafii Rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu.

Podczas koncertu usłyszeć można będzie Orkiestrę Świętego Marcina z solistą Łukaszem Kuropaczewskim – jednym z najbardziej cenionych polskich muzyków gitary i Aleksandrem Dębiczem – nagradzanym pianistą i kompozytorem polskiej muzyki filmowej i teatralnej. Program przygotowany został specjalnie na tę okazję. Artyści wykonają utwory z repertuaru Antonio Vivaldiego („Koncert na gitarę i smyczki” D-dur RV 93), a także wybitnych współczesnych kompozytorów: Mikołaja Góreckiego („Arioso e Furioso” na gitarę i orkiestrę smyczkową) i Aleksandra Dębicza („Pasa Catedral” – utwór napisany specjalnie dla Katedry Kołobrzeskiej w 2019 roku).

Orkiestra św. Marcina powstała 5 lat temu z inicjatywy dyrygenta Piotra Deptucha oraz Przemysława Kieliszewskiego – dyrektora Teatru Muzycznego w Poznaniu. Jej nazwa nawiązuje do poznańskiego kościoła pw. św. Marcina oraz nazwy głównej ulicy stolicy Wielkopolski, przy której powstaje nowa siedziba Teatru. Koncerty orkiestry opierają się na zróżnicowanym repertuarze.

Bilety na koncert w cenie: 35 zł normalne i 30 zł ulgowe / Karta Mieszkańca do nabycia: w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta, ul. Solna 1, przy wejściu do Bazyliki w czwartek, godzinę przed koncertem i na stronie www.tobilet.pl.

Podczas koncertu „Muzyka polskich katedr” zorganizowanego przez Stowarzyszenie Wielkopolan Bona Fide, 24 sierpnia w składzie Orkiestry Świętego Marcina zagrają:

 • Maxima Sitarz – Wawrzyniak – koncertmistrz, pierwsze skrzypce
 • Korneliusz Wojtkowiak – pierwsze skrzypce
 • Magdalena Olech – pierwsze skrzypce
 • Agnieszka Woronin – drugie Skrzypce
 • Iwona John-Skorobohata – drugie skrzypce
 • Bartłomiej Skorobohaty – drugie Skrzypce
 • Kinga Tarnowska – altówka
 • Zuzanna Wesołowska – altówka
 • Marcin Baranowski – wiolonczela
 • Anna Szmatoła – wiolonczela
 • Andrzej Iwanowski – kontrabas
 • Łukasz Krzemiński – obój 

Łukasz Kuropaczewski występuje w najważniejszych salach koncertowych świata. Od 2018 roku jest profesorem Kunstuniversitat w Graz, w Austrii. Jest również wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu. Nagrał sześć płyt, z których trzy („Polish Music”, „Aqua e Vinho” i „Nocturnal”) otrzymały nominacje do Nagrody Fryderyk. Ostatnia płyta – „Adela”, nagrana wraz z pianistą Aleksandrem Dębiczem i kontratenorem Jakubem Józefem Orlińskim, była jedną z najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. W ostatnich sezonach artystycznych występował m.in. w Polsce, Ukrainie, Niemczech, Belgii, Chorwacji, USA, Kanadzie, Meksyku, Panamie, Puerto Rico, Kosowie, na Węgrzech oraz w Chinach. Dokonał premier światowych kompozycji A. Gilardino („Letters to Fryderyk Sonata”), oraz M. Neikruga („Three Pieces for Guitar”), a także gitarowej wersji Koncertu Altówkowego K. Pendereckiego wraz z Orkiestrą Sinfonia Varsovia pod batutą Maximiano Valdesa oraz z Orquesta Sinfonica de Santiago w Chile.

Aleksander Dębicz to jeden z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów oraz kompozytor. Trzykrotnie nominowany do Fryderyków, laureat międzynarodowych konkursów kompozytorskich, tj. Transatlantyk Instant Composition Contests 2013 i Spitfire Audio Bridgerton Scoring Competition 2022. Nagrał 5 albumów dla wytwórni Warner Classics.

Koncert „Muzyka polskich katedr” odbywa się w ramach Mostu kulturalnego Poznań – Kołobrzeg, podczas którego zróżnicowany stylistycznie program prezentowany jest w dwóch najpiękniejszych katedrach w zachodniej Polsce. Dzień później, 25 sierpnia o godz. 19:00, koncert odbędzie się również w bazylice archikatedralnej św. Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu.

Koncert zaplanowany jest na 1h 10 minut. Bilety w cenie: 35 zł normalne i 30 zł ulgowe / Karta Mieszkańca, do nabycia: w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta, ul. Solna 1 oraz przy wejściu do Bazyliki w czwartki godzinę przed koncertem. Bilety także na stronie www. tobilet.pl.

 

 

 

fot. K. Skiba

Komentarze