Kosz sam zbiera odpady z wody w porcie

W kołobrzeskim porcie pojawił się drugi kosz morski do wyławiania odpadów z basenów portowych. Tym razem został zamontowany w porcie rybackim u zbiegu Nabrzeża Skarpowego oraz Nabrzeża Postojowego. System czyszczenia wód powierzchniowych został zakupiony ze środków Stowarzyszenia Rybacka Lokalna Grupa Działania “Morze i Parsęta”. Za obsługę kosza będzie odpowiadać Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg w ramach podpisanego w 2021 roku porozumienia ze stowarzyszeniem.
Kosz morski PortBin tide jest urządzeniem przechwytującym unoszące się na wodzie odpady pływające. Powierzchnia objęta działaniem urządzeń łącznie to około 16 400 metrów kwadratowych. Zasięg urządzenia to promień 50 metrów, pojemność torby śmietnikowej urządzenia osiąga 30kg odpadów. Rocznie może zebrać do pół tony odpadów.  Kosz nie jest mocowany na sztywno do nabrzeża jak w koszach SEABIN i swobodnie unosi się na wodzie. Efektem rzeczowym ma być redukcja zanieczyszczeń unoszących się na wodzie.
Przypomnijmy, że w październiku 2021 roku przy współpracy z Fundacją Mare pierwszy w Kołobrzegu kosz morski został zamontowany w Basenie Solnym przy ulicy Warzelniczej.

Komentarze