Kotwica Kołobrzeg pójdzie w ślady Ruchu i Motoru?

W końcówce lipca piłkarze Kotwicy Kołobrzeg rozpoczną zmagania na nowym poziomie rozgrywkowym. Kotwica w ubiegłym sezonie wywalczyła awans do 1. Ligi, więc czas na kolejne wyzwanie. Czy awans rok po roku jest możliwy?

Powtórzyć historię

Wydaje się, że historia, w której drużyna będąca beniaminkiem gra o awans to jedynie wymysł Football Managera, czy innego symulatora piłki nożnej. Nic bardziej mylnego, ponieważ 2 dowody takich sytuacji mieliśmy w poprzednich latach. W dokładnie takiej sytuacji jak obecnie Kotwica Kołobrzeg była ekipa Ruchu Chorzów. Niebiescy przystąpili do nowego sezonu na boiskach 1. Ligi, jako beniaminek, a ostatecznie wywalczyli awans i to bezpośredni! To tylko pokazuje, że takie historie są możliwe, a Kotwica może włączyć się do walki awans.

Kolejny dowód mieliśmy już w ubiegłej kampanii, gdzie w roli beniaminka do sezonu przystępował Motor Lublin. Motor ostatecznie nie wywalczył bezpośredniej przepustki jak piłkarze Ruch Chorzów, lecz udało mu się triumfować w barażach. Spektakularny był awans tego zespołu podczas wyjazdowej rywalizacji z Arką Gdynia. Motor przez większą część tego meczu przegrywał, lecz powrócił do gry w samej końcówce. Oznacza to wielki powrót kolejnej utytułowanej marki do najwyższej klasy rozgrywkowej.

W ostatnich 2 latach Kotwica ma dwa przykłady tego, że w roli beniaminka da się wywalczyć awans do wyższej ligi. Pytanie w jaki sposób odnajdą się w wyższej klasie rozgrywkowej?

Jak wyglądał poprzedni sezon?

Przejdźmy teraz do tego jak wyglądały poprzednie rozgrywki w wykonaniu piłkarzy Kotwicy Kołobrzeg. Ostatecznie Kotwica zakończyła zmagania na drugim miejscu i po 34 rozegranych spotkaniach wywalczyła 56 punktów. Taki dorobek zapewnił bezpośredni awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Trzeba jednak przyznać, że końcówka rozgrywek była nerwowa, ponieważ Kotwica wyprzedziła drużyny walczące w barażach o zaledwie 1,2,2,3 punkty. Niewiele brakowało, aby awans wymknął się z rąk.

Kotwica bardzo dobrze spisywała się szczególnie w rundzie jesiennej, gdzie wywalczyła większą część swoich punktów. Runda wiosenna nie była już tak udana, czego efektem była seria kilku meczów bez zwycięstwa. Kotwica co prawda w dobrym stylu rozpoczęła od wygranej przed własną publicznością z Chojniczanką Chojnice, jednak później nie było już tak kolorowo.

Na koncie tego zespołu znalazło się 6 kolejnych rywalizacji w których nie udało im się odnieść żadnego zwycięstwa. W bilansie tych spotkań znalazły się 3 remisy, a także 3 porażki. Kotwica przełamała się dopiero podczas wyjazdowego meczu z Wisłą Puławy, który odbył się 14 kwietnia. Zwycięska passa nie trwała jednak długo, ponieważ już w 2 kolejnych meczach Kotwica wywalczyła zaledwie jeden punkt.

O awansie tego zespołu zdecydowały 4 ostatnie spotkania. Kotwica wróciła na zwycięską ścieżkę podczas domowej rywalizacji ze Stomilem Olsztyn. Ekipa z Kołobrzegu wygrała to spotkanie, a także triumfowała w kolejnym starciu, które miało kluczowe znaczenie z KKS Kalisz. Można powiedzieć, że to właśnie wyjazd do Kalisza ostatecznie rozstrzygnął kwestię awansu. Przypomnijmy, że na koniec rozgrywek Kotwica wyprzedziła tego rywala dokładnie jeden punkt. Gdyby nie trzy wywalczone punkty w starciu bezpośrednim, to prawdopodobnie Kotwica Kołobrzeg rywalizowałaby w barażach o awans.

W kolejnym spotkaniu piłkarze z Kołobrzegu wykorzystali atut własnego boiska i triumfowali w rywalizacji z Hutnikiem Kraków. 9 wywalczonych punktów w 3 meczach znacząco poprawiło sytuację tego zespołu. Kotwica mogła nawet pozwolić sobie na porażkę w ostatniej rywalizacji z Sandecją Nowy Sącz, a i tak wywalczyła bezpośrednią przepustkę do wyższej klasy rozgrywkowej.

Celem drużyny przed rozpoczęciem sezonu było wywalczenie awansu i to udało się zrealizować. Było jednak wiele mankamentów, które Kotwica musi poprawić przed nowymi rozgrywkami.

Statystyki – Kotwica Kołobrzeg:

  • Kotwica Kołobrzeg wywalczyła awans z drugiego miejsca w tabeli.
  • Kotwica była najbardziej bramkostrzelnym zespołem w 2. Lidze.
  • Kotwica wywalczyła 56 punktów w 34 rozegranych spotkaniach.
  • Ekipa z Kołobrzegu była drugim najlepszym zespołem w klasyfikacji meczów wyjazdowych.
  • Na swoim boisku Kotwica Kołobrzeg wywalczyła 29 punktów w 17 meczach.

 

Jak wyglądają przewidywania?

Kotwica Kołobrzeg przystępuje do nowego sezonu w roli beniaminka. To z kolei oznacza, że aktualne przewidywania nie faworyzują tej drużyny w kontekście walki o awans. Aktualnie największe szanse na wywalczenie przepustki do wyższej ligi mają drużyny Wisły Kraków, Arki Gdynia, Ruchu Chorzów i ŁKS-u Łódź. Biorąc pod uwagę konkurencję szanse Kotwicy Kołobrzeg na awans nie będą wysokie. Trzeba jednak wspomnieć, że Ruch Chorzów i Motor Lublin przystępowały do swoich sezonów podobnych sytuacjach. Były to drużyny, którym zakłady bukmacherskie nie dawały większych szans w kontekście awansu.

Aktualnie przed wznowieniem rozgrywek tylko 3 drużyny mają mniejsze szanse na wywalczenie awansu od Kotwicy Kołobrzeg. Takie przewidywania sugerują, że jest to drużyna, która zdaniem analityków prawdopodobnie będzie bronić się przed spadkiem. Wiele jeszcze może się jednak zmienić w zależności od tego jakich ruchów transferowych dokonają drużyny.

Kotwica rozpocznie nowy sezon od wyjazdowego starcia z Wisłą Płock. Zakłady bukmacherskie w tym pojedynku wyraźnie faworyzują ekipą gospodarzy. W poprzednim sezonie Wisła rozczarowała swoich kibiców, jednak będzie chciała włączyć się do walki awans. W drugiej rywalizacji Kotwica Kołobrzeg po raz pierwszy wystąpi na swoim boisku, gdzie zmierzy się z GKS-em Tychy. Powinno być to kolejne wymagające starcie z rywalem, który w ubiegłym sezonie zgłaszał akces do walki o awans. Tyszanie ostatecznie rozczarowali w rundzie wiosennej, lecz stać ich na rywalizację o awans w nowym sezonie. Trzecim przeciwnikiem Kotwicy Kołobrzeg będzie Stal Stalowa Wola. Wstępne przewidywania zakładów bukmacherskich wskazują, że właśnie w tym meczu beniaminek powinien mieć największe szanse na urwanie punktów. Kolejnym zadaniem piłkarzy z Kołobrzegu będzie rywalizacja w ramach Pucharu Polski ze Skrą Częstochowa.

Jeśli interesujesz się polską piłką to możesz dołączyć do grona miłośników sportu którzy chętnie dyskutują i obstawiają mecze na stronie Superbet.

Najważniejszą informacją przed nowym sezonem jest pozostanie największej gwiazdy!

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Zakłady wzajemne urządzane przez sieć Internet przyjmowane są na stronie internetowej Spółki pod adresem www.superbet.pl na podstawie zezwolenia Ministerstwa Finansów z dnia 24.10.2019 r., o nr PS4.6831.5.2019.

Autor tekstu: Mateusz Nowak – Senior Project Manager, redaktor naczelny serwisu Zagranie, absolwent dziennikarstwa sportowego i zarządzania w sporcie na UAM i fan piłki nożnej, a także tenisa ziemnego.

– Materiał zewnętrzny

Komentarze