Kwiatowe “nieoczywistości” w naszym mieście

W naszym mieście zagościły czarno-purpurowe dzwonki szachownicy. Te dość nietypowe rośliny można spotkać przy ul. Żółkiewskiego. 
Uwielbiam „nieoczywistości ” w każdym wydaniu – tak opisuje pojawienie się tych kwiatów miejski ogrodnik, Monika Buśko-Kuś.
Persica inaczej zwana Szachownicą Perska, to wieloletnia roślina cebulowa z rodziny liliowatych, mrozoodporna, rośnie dziko na bliskim wchodzie w Iraku i Turcji. Jej łodyga rośnie wysoka, sztywna i jest zielono ulistniona ze srebrzystym nalotem. Wysokość całej rośliny uzależniona jest od wielu czynników, przeważnie rośnie na 100-120 cm, ale zdarza się i więcej. Kwiaty stosunkowo nieduże, ale na dobrym stanowisku da nawet 30-50 sztuk, dzwonko-kształtne, wiszące. Na szczycie pęd zakończony stożkowatym gronem. Liście lancetowate, wąskie i długie, osadzone okółkowo lub skrętolegle do połowy pędu. Cebule i część nadziemna roślin o specyficznym, zapachu, który odstrasza szkodniki, takie jak nornice i krety. Przeważnie uprawiana jako roślina ozdobna, ale również dla ochrony innych roślin sadzonych w jej towarzystwie. Kwitnie w kwietniu i maju.
fot. Facebook

Komentarze