Lekarz przychodni DIMEDIC-WELKOM: pierwsze objawy cukrzycy

Nagłe osłabienia, napady senności, szybkie  męczenie się oraz nie kończące się infekcje – już  przy tak niewinnych objawach powinna zapalić się nam wewnętrzna lampka alarmowa z napisem: UWAGA CUKRZYCA.  Jakie są pierwsze objawy tej rozwijającej się „po cichu” choroby, jakich skutków można się spodziewać, gdy objawy te zlekceważymy i czy w ogóle możemy się jej ustrzec – radzi dr Maria Danielewicz, lekarz chorób wewnętrznych z przychodni rodzinnej DIMEDIC-WELKOM przy ul. Wschodniej 3 w Kołobrzegu.

Kluczowa jest profilaktyka cukrzycy

Prawda jest taka, że obecnie cukrzycą zagrożony jest każdy. Toteż Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca wszystkim dorosłym po ukończeniu 45. roku życia badanie w kierunku cukrzycy co 3 lata.  Dlaczego te cykliczne badania są tak bardzo ważne? Ponieważ jest to jedna z najbardziej znanych i podstępnych chorób. Potrafi przez 10 lat rozwijać się w organizmie nie dając kompletnie żadnych objawów – jednak mimo, że na co dzień nie boli i nie dokucza, to konsekwentnie wyniszcza organizm. Co gorsza, jeśli nie zostanie wcześnie wykryta, prowadzi do niebezpiecznych dla zdrowia powikłań.

– Cukrzyca bardzo często jest wynikiem otyłości, dlatego osoby z wysokim wskaźnikiem BMI powinny uważać na nią szczególnie – mówi dr. Danielewicz.

Najczęściej diagnozowana jest cukrzyca typu 2., występująca głównie u osób dorosłych. Jej powód: zbyt wysoki poziom glukozy we krwi, który spowodowany jest zaburzeniami w wydzielaniu lub działaniu insuliny, hormonu produkowanego przez trzustkę, który odpowiedzialny jest właśnie za regulację stężenia glukozy we krwi. Normy glukozy we krwi na czczo to:

  • 70-99 mg/dl – wynik prawidłowy,
  • 100-125 mg/dl może oznaczać stan przedcukrzycowy,
  • powyżej 125 mg/dl może oznaczać cukrzycę.

O poziomie zagrożenia cukrzycą niech świadczą liczby. Szacuje się, że obecnie na świecie choruje na nią aż 463 milionów dorosłych! W Polsce z cukrzycą zmaga się aż 3 miliony osób, a ilu jest tego nieświadomych, nie wiadomo – co gorsza są to osoby starsze, schorowane, które mają wiele chorób współistniejących, dla których cukrzyca jest prawdziwym, realnym niebezpieczeństwem.

Objawy cukrzycy

Jakie to objawy:

  • Częste, nagłe osłabienia,
  • Częsta senność,
  • Szybkie męczenie się przy niewielkim wysiłku,
  • Trudności w leczeniu infekcji,
  • Trudności w leczeniu zmian na skórze, skaleczeń.

Natomiast koniecznie trzeba sprawdzić poziom cukru, gdy:

  • Gwałtownie chudniemy, bez żadnej przyczyny,
  • Gdy odczuwamy nadmierne, duże pragnienie, które nazywa się fachowo polidypsją. Gdy wciąż chce nam się pić,
  • Gdy często czujemy suchość w jamie ustnej,
  • Gdy nagle częściej musimy chodzić (głownie w nocy) do ubikacji, żeby się „wysikać”.

Jak można się przestrzec przed cukrzycą?

Profilaktyka cukrzycy jest bardzo prosta, tania i w sumie nie wymaga specjalnych nakładów i wysiłku – mówi dr Maria Danielewicz. – Dobrze jest po pierwsze  prowadzić aktywny tryb życia czyli ćwiczyć, spacerować, jeździć rowerem, uprawiać amatorsko jakiś sport, słowem ruszać się, a po drugie dbać o linię i dietę, na przykład stosować dietę śródziemnomorską.

Jednak nawet jeśli stosujemy się do tych rad, po 45. roku życia trzeba badać profilaktycznie co trzy lata poziom cukru, nie powinno się też stronić od wizyt u lekarza, który wystawi odpowiednie skierowanie, a potem skonsultuje wyniki badań.

Lekceważenie objawów cukrzycy jest bardzo niebezpieczne

Ponieważ aż kilkunastokrotnie zwiększa się wówczas ryzyko chorób sercowo – naczyniowych: zawałów czy udarów.  Narażamy się ponadto na znaczne pogorszenie wzroku, tak zwaną retinopatię cukrzycową. To także bardzo niebezpieczne dla naszych nerek – cukrzyca prowadzi do ich niewydolności. Bardzo groźna jest również neuropatia cukrzycowa. W wielkim skrócie cukrzyca uszkadza wtedy układ nerwowy – nie czujemy drobnych urazów, a jednocześnie najmniejsze skaleczenie może skończyć się nieodwracalnymi powikłaniami. Jak nieodwracalnymi? Otóż chorując na cukrzycę trzeba na przykład bardzo uważać na stopy, ponieważ zranienie się w stopę może realnie skończyć się jej amputacją. Rany na tzw. stopach cukrzycowych są bardzo groźne.

– Nie warto lekceważyć żadnych niepokojących objawów i sprawdzać poziom cukru we krwi kiedy tylko coś nas niepokoi – mówi dr Maria Danielewicz.

 

 

 

Materiał informacyjny

Przychodni rodzinnej DIMEDIC – WELKOM w Kołobrzegu

przyjmującej pacjentów przy ul. Wschodniej 3

telefon 94 352 94 45 lub 882 438 442

 

 

 

 

Komentarze