Lekarz radzi: pomoc medyczna podczas urlopu

Z bezpłatnej pomocy lekarskiej można korzystać w miejscu letniego wypoczynku, również w przychodniach niepublicznych (prywatnych) mających umowy z NFZ. I choć lepiej, aby ta pomoc nie była potrzebna, warto wiedzieć, że w razie choroby, a tym bardziej wypadku, z wizytą u lekarza nie trzeba zwlekać do powrotu z urlopu. Jak korzystać z pomocy medycznej podczas wyjazdu – radzi dr Maria Danielewicz z przychodni rodzinnej DIMEDIC – WELKOM w Kołobrzegu przy ul. Wschodniej 3.

Pomoc medyczna w poradni

Nie wszyscy wiedzą, że będąc ubezpieczonym, można zgłosić się do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w miejscu urlopu, by uzyskać pomoc lekarską lub pielęgniarską. Jeśli więc czujemy, że przesadziliśmy z lodami w upał i boli nas gardło, mamy podniesioną temperaturę ciała, „złapaliśmy” kleszcza czy zbyt intensywnie się opalaliśmy – nie warto ryzykować, leczyć się na własną rękę czy co gorsza odkładać wizyty na powrót. Najlepiej udać się po pomoc na miejscu – zwłaszcza, że publiczne i niepubliczne (czyli prywatne) placówki mające umowy z NFZ świadczą ją zupełnie za darmo, w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Nie należy też obawiać się kolejek – wiadomo, że latem liczba pacjentów „miejscowych” spada ze względu na mniejszą liczbę infekcji wirusowych czy bakteryjnych.

Nocna i świąteczna pomoc

Co jednak zrobić, kiedy złe samopoczucie dopadnie nas wieczorem, w nocy lub w weekend? W takim wypadku można skorzystać z Nocnej lub Świątecznej opieki zdrowotnej – również bezpłatnie.

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie:

  • nagłego zachorowania;
  • nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy;
  • gdy zachodzi obawa, że podczas oczekiwania na otwarcie przychodni stan zdrowia może się pogorszyć.

Szpitalne Oddziały Ratunkowe

W najcięższych, nagłych przypadkach, które także mogą zdarzyć się podczas urlopu można, (a właściwie należy) skorzystać z pomocy w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych (SOR). Tam kwalifikowane są złamania, zwichnięcia, urazy czy nagłe pogorszenie stanu zdrowia zagrażające życiu (np. zawały, udary).

Pamiętajmy jednak, że SOR nie zastępuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej. Lekarz SOR kieruje wyłącznie na badania i konsultacje niezbędne ze względu na stan nagłego zagrożenia życia lub zdrowia.

 

Na co się leczą urlopowicze?

Dr Maria Danielewicz, lekarz chorób wewnętrznych z przychodni DIMEDIC-WELKOM w Kołobrzegu przyznaje, że podczas letniego sezonu do poradni trafia sporo urlopowiczów. Zgłaszają całe spektrum spraw.

Najczęściej jednak pomagamy w usunięciu kleszczy, przeziębieniach i oparzeniach słonecznych, czyli w skutkach nadmiernej ekspozycji skóry na słońce – mówi dr Danielewicz. – Dobrze, że urlopowicze przychodzą po pomoc. Na przykład niedokładne wysunięcie kleszcza przynosi więcej szkody niż pożytku, bo infekcja może nadal postępować. Lepiej, aby zrobił to profesjonalista, który nie zostawi fragmentu kleszcza w ciele. Warto też skonsultować poważniejsze oparzenia słoneczne i zastosować na miejscu odpowiednie leki.

ABC zdrowego urlopu

  • PIJ WODĘ – Osoba zdrowa, w sile wieku, nie mająca chorób kardiologicznych czy nefrologicznych powinna wypić minimum dwa i pół litra wody na dobę. Pij regularnie przez cały dzień w „mniejszych dawkach”, unikaj picia dużo „na raz”.
  • OPALAJ SIĘ Z UMIAREM – unikaj długiego przebywania na słońcu w godz. 11 – 15, zwłaszcza w upalne dni, gdy temperatura oscyluje wokół 30 stopni Celsjusza.
  • STOSUJ KREMY Z FILTREM – przed wyjściem na słońce zastosuj kremy z filtrem ochronnym, ponieważ podczas ekstremalnych upałów indeks UV wynosi 7 i 8 czyli wysoki i bardzo wysoki (skala kończy się na 11), smaruj się kremem co trzy godziny
  • NOŚ NAKRYCIE GŁOWY – upał jest bardzo niebezpieczny, zwracaj wtedy uwagę na najmniejszy zły symptom: ogólne osłabienie, suchość w ustach, zawroty głowy, mroczki przed oczami. Koniecznie wtedy znajdź cień.
  • UWAŻAJ NA KLESZCZE – jeśli wybierasz się do lasu nałóż ubranie z długim rękawem, nakrycie głowy, buty do kostek, długie spodnie. Zastosuj repelenty przeciwkleszczowe. Po powrocie dokładnie obejrzyj całe ciało. Jeśli znajdziesz kleszcza, nie wyciągaj go sam. Najlepiej idź po pomoc do najbliższej przychodni POZ.

 

Materiał informacyjny

Przychodni rodzinnej DIMEDIC – WELKOM w Kołobrzegu

przyjmującej pacjentów przy ul. Wschodniej 3 

telefon 94 352 94 45 lub 882 438 442

 

 

 

 

 

Komentarze