Luzowanie obostrzeń – znamy harmonogram

Rząd przedstawił informacje dotyczące luzowania aktualnych obostrzeń.
Część z nich zniknie już na początku maja.
Od 1 maja otwarte zostaną obiekty sportowe na świeżym powietrzu, a także kryte obiekty sportowe i baseny dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży.
Od 4 maja galerie sztuki i muzea będą otwarte w reżimie sanitarnym (1 osoba na 15m² powierzchni), sklepy budowlane, meblowe i galerie handlowe wznowią działanie. W przypadku kościołów: 1 osoba na m² powierzchni, rekomendacja odprawiania ceremonii na świeżym powietrzu.  Wprowadzona zostanie też nauka stacjonarna w klasach 1-3 szkół podstawowych.
Od 8 maja otwarte będą hotele, przy 50 procentach obłożenia, bez otwartej strefy restauracyjnej i wellness & spa.
Od 15 maja przy wskaźniku zakażeń poniżej 15/100 tys. zaplanowano zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu.  Otwarta zostanie też gastronomia zewnętrzna, kina i teatry na świeżym powietrzu. Dozwolone będą też imprezy okolicznościowe na zewnątrz.  Nauka hybrydowa obejmie klasy 4-8 szkół podstawowych i 1-4 szkół ponadpodstawowych.  Na trybunach obiektów sportowych na świeżym powietrzu będzie mogło pojawić się 25 procent publiczności.
Od 29 maja uruchomiona ma zostać gastronomia wewnętrzna,  przy obłożeniu maksymalnie 50 procent. Powrócą też imprezy okolicznościowe wewnątrz (m.in. wesela i komunie)  do 50 osób, kina i teatry  (obłożenie do 50 procent publiczności).  W przypadku krytych obiektów sportowych i basenów – obłożenie do 50 procent razem z widownią. Zaplanowano też otwarcie siłowni, solariów, klubów fitness – 1 osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni.  Powróci też nauka stacjonarna w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Komentarze