Mieszkanie wspomagane to także oddech dla rodziców

Podczas treningów samodzielności uczą się normalnego  życia – gotują, sprzątają,  odpoczywają. Mowa o osobach z autyzmem i zespołem Aspergera, które pod okiem terapeutów, w specjalnie przystosowanym do tego celu mieszkaniu uczą się samodzielnego funkcjonowania.

 W ramach kontynuowanego projektu „Azymut Samodzielność”  uruchomionych jest dziewięć mieszkań wspomaganych w trzech województwach. Sześć znajduje się na Pomorzu Zachodnim: w Kołobrzegu, Stargardzie i cztery w Goleniowie. Gminy udostępniły lokale na ten cel. Ze środków przeznaczonych na realizację projektu wyremontowano je i przystosowano do specjalnych potrzeb osób ze spektrum autyzmu. I to w tych mieszkaniach odbywała się najważniejsza część działań – specjalnie przygotowane treningi samodzielności. Dla każdego uczestnika i uczestniczki ustalane były indywidualne cele, na podstawie diagnozy i oceny możliwości. Pod okiem trenerów samodzielności uczestnicy wkraczali w dorosłość, ucząc się gotować, sprzątać, zarządzać budżetem czy spędzać wolny czas. Treningi usamodzielniania trwały około 2 lat. – Mieszkanie treningowe pozwala uczestnikom rozwijać skrzydła w trudnym procesie usamodzielniania. W tych szczególnych przypadkach obowiązki domowe, samodzielność w codziennych czynnościach nie była osiągana jak w przypadku innych osób w naturalnym procesie dorastania, zatem jako dorośli rozpoczynają tę drogę do samodzielności. Samodzielność dla każdego uczestnika lub uczestniczki oznacza coś innego. Dla jednego będzie to samodzielne przygotowanie posiłku, dla innego pierwsze w życiu nocowanie poza domem bez rodziców, niektórzy samodzielnie zaczynają dbać o higienę, aż w końcu są i tacy, którzy po udziale w projekcie będą gotowi do samodzielnego mieszkania, z niewielkim wsparciem –  mówi Małgorzata Grabusińska, koordynator projektu.

W Kołobrzegu taki lokal mieści się, przy ul. Łopuskiego 54 B. To przytulne mieszkanko, składające się z dwóch pokoików, kuchni i łazienki. W tej chwili z procesu usamodzielniania, korzysta sześć osób. – Od samego początku nie miałam wątpliwości, że musimy jeszcze popracować nad tym, aby dać szansę osobom z niepełno sprawnościami wejścia w społeczeństwo, w pełnym tego słowa znaczeniu i funkcjonowanie w społeczeństwie na takich zasadach, na jakich powinni funkcjonować. I to się dzieje. Przez dwa lata samorząd województwa prowadził to mieszkanie, od teraz miasto będzie organem, który będzie prowadził,. Ale tak naprawdę ci sami ludzie będą pracowali – mówiła podczas przekazania kluczy z rąk marszałka Olgierda Geblewicza Anna Mieczkowska, prezydent miasta.

Z wsparcia oferowanego w ramach projektu „Azymut Samodzielność” korzysta 32-letni Patryk Dąbrowski. Mężczyzna ma zdiagnozowany autyzm. Nasza redakcja poznała Patryka jako siedmiolatka, dziś to już dorosły mężczyzna. Jak funkcjonuje w mieszkaniu wspomaganym opowiada nam jego mama Agnieszka. – Poświęciłam całe swoje życie na jego rehabilitację. Zależało mi, aby był jak najbardziej samodzielny, aby kiedy mnie i męża zabraknie nie obarczać obowiązkami nad bratem naszej córki – opowiada pani Agnieszka. Kobieta opowiada, że dzięki determinacji jej i męża, 32-letni Patryk doskonale funkcjonuje w społeczeństwie. Wpływ na to ma niewątpliwie jego pobyt w mieszkaniu wspomaganym. – Patryk od samego początku funkcjonuje w mieszkaniu wspomaganym i to jest najlepsze, co Kołobrzeg zrobił dla naszych dzieci. – mówi. Opowiada, że od tego czasu syn sam wykonuje wiele czynności, których wcześniej nie robił. – Często mówi, że sam coś zrobi, że sobie poradzi. Po tym jak siostra wygrała w konkursie dla niego thermomix zaczął chętnie  gotować – uśmiecha się pani Agnieszka. Zauważa, że takie pobyty w mieszkaniu wspomaganym dają samym rodzicom dzieci autystycznych wytchnienie psychiczne i odpoczynek fizyczny. – To naprawdę wspaniała sprawa dla naszych dzieci i dla nas – kończy rozmowę.

Projekt  „Azymut Samodzielność” to międzyregionalne przedsięwzięcie, w którego realizację od 2018 r. zaangażowany jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego (lider) oraz  ROPS-y, gminy oraz organizacje pozarządowe Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Kołobrzegu.

Komentarze