Możesz zostawić stare tablice z auta

W poniedziałek, 31 stycznia 2022 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące tablic rejestracyjnych. Zgodnie z tym właściciel może zachować dotychczasowy numer rejestracyjny kupionego auta. Rozszerzono także katalog pojazdów wycofanych czasowo z ruchu o samochody osobowe.

– Od teraz możliwe jest zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu, jeżeli był on zarejestrowany na terytorium kraju oraz ma czytelne, utrzymane w należytym stanie tablice, zgodnie z obowiązującym wzorem. Możliwość zachowania tablic rejestracyjnych nie będzie więc dotyczyła tzw. czarnych tablic rejestracyjnych oraz białych z flagą PL  – mówi starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski.

Do tej pory za przerejestrowanie auta trzeba było zapłacić 180,50 złotych. Z wejściem w życie nowych przepisów, jeśli zdecydujemy się na pozostawienie tablic rejestracyjnych, ten koszt spadnie do  67 złotych. Należy pamiętać jednak o tym, że tablice należy przynieść do Wydziału Komunikacji, aby otrzymać i nakleić nowe znaki legalizacyjne.

Zmiany dotyczą także czasowego wycofania z ruchu samochodu osobowego. W przypadku konieczności naprawy samochodu, wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji, np. po wypadku, będzie można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i nie wcześniej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu. Jednak przywrócenie do ruchu będzie wiązało się przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego pojazdu po naprawie. Ta zmiana pozwoli właścicielowi naprawianego i czasowo wycofanego z użytku samochodu, przede wszystkim ograniczyć koszty ubezpieczenia pojazdu. Obecnie czasowo można wycofać z ruchu samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy.

Komentarze