Na co możemy się wybrać do Regionalnego Centrum Kultury?

PLAN IMPREZ 

www.rck.kolobrzeg.eu

PAŹDZIERNIK 2023

18.10.2023 (środa), godz.19.00

DKF SZTORM: „Turkusowa suknia” reż. Maryam Touzani (118 min.)

Bilety: 15 zł (normalny), 13 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)

Sala widowiskowa

 

Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta zaprasza na film w ramach DKF Sztorm: „Turkusowa suknia” / reż. Maryam Touzani / 118 min.

Mina i Halim, małżeństwo z wieloletnim stażem, prowadzi niewielki zakład krawiecki w marokańskim mieście Sala. O talencie mężczyzny, a zwłaszcza niezwykłym hafcie, jakim ozdabia tradycyjne, szyte przez siebie stroje, jest na tyle głośno, że kolejne zamówienia znacznie przekraczają jego możliwości.

Sytuacja zmusza Halima, by zatrudnił młodego pomocnika, choć początkowo nie jest do tego przekonany. Ostatecznie pod jego skrzydła trafia Youssef, dla którego praktyka u boku mistrza w swoim fachu, za jakiego uchodzi starszy z mężczyzn, jest wielką szansą. Przyglądanie się codziennej żmudnej pracy Halima to dla niego nie tylko możliwość doskonalenia własnych umiejętności, ale też lekcja cierpliwości oraz pokory. Tym cenniejsze, że z każdym dniem bohaterowie nabierają do siebie większego zaufania i zaczyna ich łączyć coraz bliższa więź, co nie pozostaje niezauważone przez Minę.

Po błyskotliwym debiucie sprzed trzech lat Maryam Touzani powraca ze wzruszającą, pełną lokalnego kolorytu opowieścią o różnych odcieniach miłości. Tunezyjska reżyserka z dużą czułością i subtelnością portretuje swoich bohaterów, koncentrując się na detalach, gestach, spojrzeniach.

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=ed9Kmtk3KGQ

19.10.2023 (czwartek), godz.19.00

ZA HORYZONTEM. Piotr Wnuk: „ Laos – ludowe zwyczaje i przesądy rdzennej ludności”

Bilety: 15 zł (normalny), 13 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)

Sala widowiskowa

Laos – ludowe zwyczaje i przesądy.

Opowiem o swoich trzech wielomiesięcznych podróżach do Laosu. Podczas swoich wojaży przemieszczałem się lokalnym transportem (autobusy i pociągi), autostopem, motorem oraz rowerem. Wiele kilometrów przebyłem też piechotą.

Pokażę codzienne życie animistycznych społeczności zamieszkujących laotańskie wioski, w których pomieszkiwałem. Odpowiem na pytanie: dlaczego nie można zapukać do czyjegoś domu? Wspomnę, w jaki sposób szaman może odpędzić nadciągające nieszczęście. Nadmienię, jak smakują czerwone mrówki oraz wspomnę o ich leczniczym zastosowaniu. Opowiem też o wspaniałej laotańskiej kawie z płaskowyżu Bolaven.

Scharakteryzuję Akha, zamieszkujących dystrykt Oudomxay oraz Sing, który znajduje się przy granicy z Chinami. Kobiety z tej grupy etnicznej cechują się różnorodnymi i wielobarwnymi strojami oraz efektownymi nakryciami głowy. Powiem, na czym polega test jajka, gdy Akha chcą wybudować wioskę. Wspomnę także, jakie mają znaczenie bramy wraz z totemami, które znajdują się przy wjeździe i wyjeździe z wioski. Lokalne wierzenia i rytuały są ważną częścią codziennego życia tej społeczności.
Opowiem też o rdzennych mieszkańcach innych grup etnicznych zamieszkujących Laos oraz o ich animistycznych wierzeniach. Zdradzę, skąd pochodzi nazwa kraju i od jakiego wywodzi się… warzywa. Pokażę, jak wytwarza się materiały tkane na krośnie. Powiem także, z jakiej grupy etnicznej pochodzą kobiety, które stosują technikę batikową przy produkcji ubrań.

Unaocznię, jaki wpływ ma chińska ekspansja inwestycyjna na codzienne życie wioskowych społeczności. Opowiem, jakie szanse i zagrożenia niesie za sobą budowa hydroelektrowni, które znajdują się na rzece Nam Ou (dopływ Mekongu przepływający przez prowincje Phongsaly i Luang Prabang).

Hydroelektrownie destabilizują prąd rzeki, co przekłada się na problemy z połowami, utrudnienia w funkcjonowaniu rzecznych szlaków transportowych, podtopienia oraz negatywnie wpływa na lokalne gatunki zwierząt i roślin.

Piotr Wnuk – pasjonat podróży przemierzający świat autostopem, lokalnym transportem, motorem, rowerem lub na piechotę. Do tej pory odwiedził 40 krajów (m.in. Laos, Birmę, Kambodżę, Wietnam, Tajlandię, Japonię, Iran, Liban, Maroko, Nową Zelandię, Norwegię, Bałkany). Szuka miejsc, w których można uzyskać wiedzę o kulturze odwiedzanego kraju oraz jego historii. Próbuje poznać i zrozumieć otaczający go świat.

 

20.10.2023 (piątek), godz. 19.00

Koncert: MITCH & MITCH con il loro Gruppo Etereofonico –

“Amore assoluto per Ennio MORRICONE”

Bilety: 80 zł (normalny), 70 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)

Sala widowiskowa

MITCH & MITCH: MORRICONE w Kołobrzegu!

Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta zaprasza na koncert Mitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico – „Amore assoluto per Ennio”.

Mitch & Mitch dwa lata po wydaniu Frisco Moods EP zabrali się za kompozycje Ennio Morricone. Wszystko zaczęło się w październiku 2020 roku od towarzyskiego spotkania w domu jednego z Mitchów. Kolejnym ważnym etapem tej historii było zaproszenie zespołu na urodziny Drugiego Programu Polskiego Radia, gdzie po raz pierwszy materiał został wykonany w pełnym wymiarze. Przez kilka kolejnych miesięcy dojrzewała decyzja o sformalizowaniu projektu i zarejestrowaniu płyty z ulubionymi utworami maestro. Sesja miała miejsce pod koniec lipca 2021 roku w Studiu S4.

Na repertuar albumu złożyły się tylko utwory z easy listeningowo/bossa novowego okresu twórczości Morricone (1969-1971), co znających dotychczasową podróż artystyczną Mitch & Mitch nie powinno zbytnio zaskoczyć.

Mitch & Mitch zagrają w Kołobrzegu jako Mitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico w składzie:
Anna Baranetti – corno francese
Anna Brachacci – basso
Maddalena Gae’Gizza – vocale, flauto traverso
Maddalena K. Penqala – vibrafono, campanelli, strumenti a percussione
Margherita Sarbacchi – mellotron, clavicembalo, pianoforte
Mitch a.k.a. Michele – chitarra elettrica
Mitch a.k.a. Michele – batteria

Album „Amore assoluto per Ennio” ukazał się 23 września 2022 roku nakładem Jazzboy Records.

https://www.youtube.com/watch?v=6Y_f8iyEV20
https://www.youtube.com/watch?v=88kOsRSWtuM
https://www.youtube.com/watch?v=elIuZytEzAQ

 

22.10.2023 (niedziela), godz. 11.00

Poranki Młodego Widza. Teatr Lalek Marka Żyły: „ Piracka Przygoda” (wiek: 5+)

Bilety: 18 zł (normalny), 14 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)

Sala widowiskowa

Poranki Młodego Widza. Teatr Lalek Marka Żyły  “Piracka Przygoda” 5 +

Czy sztorm, czy cisza morska, załoga kapitana Bakobrodego przemierza morza i oceany w poszukiwaniu skarbu! Szalone pojedynki, emocjonujące pościgi i straszny potwór morski… ale wszystko w nieco krzywym zwierciadle. Jeśli dodamy do tego jeszcze piracki statek, bajeczną dekorację, charakterne lalki i sporą dawkę humoru – szykuje się naprawdę dobra zabawa!

22.10.2023 (niedziela), godz.18.00

Koncert: Adam Snopek – „Humor i muzyka od Bacha do AC/DC czyli o muzyce na wesoło”.  Bilety: 45 zł (normalny), 40 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca)

Sala widowiskowa

ADAM SNOPEK  „OD BACHA DO AC/DC”

Muzyczno-kabaretowe show w żywiołowym wykonaniu pianisty Adama Snopka, który udowadnia, że… co trzeci utwór muzyki rozrywkowej zawiera w sobie fragment piosenki „Pieski Małe Dwa”.

Brawurowa jazda przez wieki największych muzycznych przebojów z aktywnym udziałem publiczności!

Adam Snopek – niezwykle charyzmatyczny, ekspresyjny, posiadający nieskończone pokłady energii pianista i showman. Łącząc humor i muzykę z powodzeniem wchodzi na polską scenę kabaretową. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat I Nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach. W spektaklu „Skazany na Bluesa” w reż. Arkadiusza Jakubika wciela się w postać Bergera oraz kieruje zespołem muzycznym. Występuje na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu w show muzycznym pt. “Muzyczna Awantura z Happy Endem czyli Adam Snopek Show Przy Fortepianie kontra Kameraliści Opery Śląskiej w Bytomiu” na podstawie własnego scenariusza. Autor i wykonawca programu “Od Bacha do AC/DC czyli o muzyce na wesoło” muzyczno-kabaretowego show z aktywnym udziałem publiczności, z którym koncertuje na największych scenach muzycznych i kabaretowych. Uczestnik największych festiwali kabaretowych, m.in. 24. Mazurskiej Nocy Kabaretowej, Mazurskiego Lata Kabaretowego MULATKA czy FERMENTÓW. Czynny muzyk sesyjny, koncertuje w Polsce i za granicami kraju.

 

 

Komentarze