Na dwóch kółkach KołoBrzegu. Walczą o tytuł rowerowej stolicy

Kołobrzeg ubiega się o tytuł rowerowej stolicy Polski. To największa rywalizacja rowerowa w Polsce, od 2019 r. organizowana jest przez miasto Bydgoszcz. Mieszkańcy samorządów rywalizują o tytuł rowerowej stolicy, rejestrując swoje przejazdy rowerowe za pośrednictwem aplikacji Aktywne Miasta. W ramach promocji rywalizacji i walki o tytuł, w Kołobrzegu już w najbliższy piątek i sobotę (10 i 11 maja 2024 r.) odbędzie się cykl imprez, promujących turystykę rowerową. Wydarzenie zostało wsparte finansowo przez Województwo Zachodniopomorskie.

Rowerowa Stolica Polski to ogólnopolski projekt, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Miasto Bydgoszcz. Akcja polega na „kręceniu” kilometrów dla miast w oparciu o bezpłatną aplikację pn. Aktywne Miasta. To już 6. odsłona zmagań o tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce. Do końca czerwca można się jeszcze przyłączyć do zabawy. Projekt jest dedykowany osobom aktywnie spędzającym czas, rowerzystom amatorom, pasjonatom dwóch kółek, osobom lubiącym zdrową sportową rywalizację.

– Celem projektu jest aktywizacja mieszkańców, mobilizacja środowisk rowerowych, propagowanie aktywnego wypoczynku, promocja turystyki rowerowej i roweru, jako alternatywnego środka transportu. Doskonale wpisuje się w prowadzone przez nas od 10 lat działania, dzięki którym w regionie docelowo ma powstać 1500 km szlaków rowerowych i dzięki którym Pomorze Zachodnie jest w tej dziedzinie pionierem i liderem wśród polskich regionów – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W Kołobrzegu hasłem dwudniowej akcji jest ,,Na dwóch kółkach KołoBrzegu”. Wydarzenie propaguje ścieżki rowerowe okolic Kołobrzegu i całego województwa zachodniopomorskiego. Wydarzeniem ma jednocześnie promować udział miasta we współzawodnictwie w ramach ogólnopolskiego projektu „Rowerowa Stolica Polski”.

W ramach akcji „Na dwóch kółkach KołoBrzegu” w dniach 10-11 maja 2024 r. odbędzie się kilka imprez towarzyszących. W piątek, 10 maja, w „Galerii na piętrze” zostanie otwarta wystawa pt. „Rowerem po drogach i bezdrożach Królestwa Polskiego w 1897 r.”, poświęcona turystyce rowerowej z przełomu XIX i XX w., użyczona z zasobów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, którą poza Warszawą można podziwiać w niewielu miejscach w kraju.

Imprezie tej będzie towarzyszył otwarty wykład „O turystyce rowerowej z przełomu XIX i XX w.” autorstwa prof. Roberta Gawkowskiego i kustosza Piotra Banasiaka oraz wystąpienie Wojciecha Greli z Biuro ds. komunikacji rowerowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego nawiązujące do współczesnej infrastruktury rowerowej.

Także w piątek (o godz. 11.00) odbędzie się prezentacja dla młodzieży szkół ponadpodstawowych, a o godz. 17.00 dla mieszkańców i zainteresowanych tą tematyką gości przebywających w Kołobrzegu.

Podczas drugiego dnia wydarzenia na Promenadzie Morskich Szeptów o godzinie 11 otwarte zostanie miasteczko rowerowe wraz piknikiem sportowo-rekreacyjnym. Członkowie Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów w strojach z epoki zorganizują tam pokaz jazdy na bicyklu, jak również prowadzić będą naukę jazdy. W miasteczku będzie można dokonać drobnych napraw rowerów, uzyskać poradę na temat zakupu roweru lub osprzętu. Znajdzie się tam również mini strefa animacji dla dzieci oraz dmuchana zjeżdżalnia. Otwarty zostanie również punkt informacyjny dotyczący udziału Kołobrzegu w rywalizacji o Rowerową stolicę Polski.

Około godziny 13 z udziałem władz samorządowych w asyście członków Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów oraz Klubu Kolarskiego Ziemia Kołobrzeska odbędzie się przejazd rowerzystów promenadą nadmorską.

Komentarze