Nareszcie będzie bezpiecznie [WIDEO]

Po wielu latach walki mieszkańców o poprawę bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych, przy ul. Szczecińskiej w Zieleniewie nareszcie ma być bezpiecznie.

– Jestem szczęśliwa, że w końcu będą światła i poprawi się bezpieczeństwo. Opłacało się do pana przyjść panie starosto – mówiła Mirosława Folta, sołtys Zieleniewa i radna Rady Gminy Kołobrzeg. Sołtys Zieleniewa wspominała, że od 16 lat wspólnie z mieszkańcami i kolegami z rady zabiegała o poprawę bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych. Na przejściu tym wielokrotnie dochodziło do niebezpiecznych sytuacji; często zdarzały się potracenia pieszych, a w 2011 roku na przejściu zginął pieszy, prawidłowo przechodzący przez „zebrę”. – Wtedy zarządcą drogi był Zarząd Dróg Wojewódzkich. Jeździliśmy z petycjami mieszkańców, ale udało się nam doprosić doświetlenia przejścia – wspomina Tomasz Czechowicz, radny rady Gminy Kołobrzeg. Od kwietnia ubiegłego roku droga trafiła w ręce powiatu kołobrzeskiego. Wówczas sołtys zapukała do drzwi starosty z prośbą o wsparcie. Efekt spotkania będzie widoczny najprawdopodobniej pod koniec września tego roku. –Złożyliśmy projekt do Funduszu Budowy Dróg Lokalnych, do podprojektu poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Dzięki temu udało się uzyskać dofinansowanie w kwocie ponad 56 tysięcy złotych, do tego z budżetu dołożymy 14 tysięcy złotych i we wrześniu powinny rozpocząć się prace przy budowie sygnalizacji świetlnej. Dodatkowo w tym miejscu pojawi się  radar, który spowoduje, że za każdym razem, gdy kierowca przekroczy dozwoloną prędkość włączy się sygnał światła czerwonego  – mówi starosta Tomasz Tamborski.

Starosta również poinformował o złożeniu aplikacji do programu Nowy Ład. Pierwsza złożona została na kwotę 24 mln zł, za którą ma zostać przebudowana ul. Wyzwolenia w Dźwirzynie, druga w kwocie 17 mln zł na budowę ul. Witosa w Zieleniewie.

 

Komentarze