Nie zwlekaj z wnioskiem o 500+

Rodzice, którzy nie chcą mieć przerwy w wypłacie świadczenia wychowawczego, muszą złożyć prawidłowy wniosek na nowy okres do 30 kwietnia. Wtedy ZUS wypłaci pierwsze pieniądze do końca czerwca.

W Zachodniopomorskiem rodzice do wczoraj złożyli 158 tys. wniosków o „500+”na okres świadczeniowy 2023/2024.

W całym kraju do ZUS wpłynęło ich już ponad 3,8 mln na przeszło 6 mln dzieci.

Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Żeby je otrzymać na nowy okres świadczeniowy, trzeba złożyć do ZUS wniosek przez:

– aplikację mZUS,

– Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,

– portal Emp@tia

albo bankowość elektroniczną.

Rodzice i opiekunowie, jeśli złożą wniosek przez aplikację mZUS, to przyspieszą wypełnienie formularza o „500+”. Gdy ktoś już w poprzednim okresie otrzymywał świadczenie, większość danychw nowym wnioskuuzupełni się automatycznie. W razie potrzeby klient może zmienić dane przed wysłaniem.

Osobie, która złoży poprawnie wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r. Jeśli złoży wniosek w maju – do 31 lipca wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca. Jeśli wniosek złoży w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca, a jeśli w lipcu – do 30 września wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca. Z kolei na wniosek złożony w sierpniu ZUS wypłaci świadczenie do 31 października wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia.

Komentarze