Niebezpieczny trend wśród młodzieży. Uwaga na niebieskie kapsułki

 Kilka dni temu, w  przesyłce pocztowej pochodzącej ze Stanów Zjednoczonych funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie znaleźli 475 niebieskich kapsułek. Paczka wędrowała z Chicago do Koszalina.

Po przeprowadzeniu badań laboratoryjnych okazało się, że w kopercie były tabletki zawierające Benadryl. To difenhydramina, czyli popularny lek na alergię (bez recepty). Przyjmowany w zbyt dużych dawkach może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Wśród nich wymienia się problemy z sercem, napady drgawek, śpiączkę, a nawet śmierć. Obecnie wśród nastolatków modny jest nowy, niebezpieczny trend (tzw. Benadryl Challenge”) – wyzwanie polegające na celowym przedawkowaniu Benadrylu i umieszczeniu swojej reakcji w mediach społecznościowych. Liczba zatrzymanych kapsułek wskazuje, że były przeznaczone na sprzedaż.

Trwają dalsze czynności pod nadzorem policji.

Obrót lekami i substancjami farmaceutycznymi bez wymaganych zezwoleń jest zakazany. Osobom wprowadzającym do obrotu produkty lecznicze bez pozwolenia grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.

 

 

Komentarze