Nielegalna bimbrownia w okolicy Rymania zlikwidowana

Funkcjonariusze KAS skontrolowali posesję w jednej z miejscowości gminy Rymań, gdzie produkowany był nielegalny alkohol. Pomysłowy „przedsiębiorca” ulokował swoją linię produkcyjną w pomieszczeniach gospodarczych i w mieszkaniu.

Zabezpieczono 53 l gotowego alkoholu o różnej mocy (24 l -55%, 17 l – 40% I 12 l o mocy 30%) i 40 l zacieru do jego produkcji. Dodatkowo zatrzymano sprzęt wykorzystywany do nielegalnej produkcji alkoholu. Towar został zabezpieczony jako dowód w sprawie. Teraz sprawą zajmie się komórka dochodzeniowo śledcza Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego. Sprawca zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za przestępstwo nielegalnej produkcji alkoholu. W działaniach wspierali KAS policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Kołobrzegu.

Sankcje za nielegalną produkcję alkoholu

Za nielegalne wytwarzanie alkoholu grozi nawet kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Jeśli wytwarzany alkohol jest znacznej wartości, osoba go produkująca może zostać również ukarana grzywną, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności nawet do dwóch lat. Natomiast uczynienie stałego źródła dochodu z domowego wytwarzania alkoholu etylowego grozi jeszcze surowszą karą – pozbawieniem wolności do trzech lat.

Nielegalny alkohol jest niebezpieczny

KAS przestrzega przed kupowaniem i spożywaniem alkoholu pochodzącego z nielegalnych źródeł, ponieważ może on być niebezpieczny dla zdrowia konsumentów. Laboratoria celne niejednokrotnie potwierdzały wykorzystanie alkoholu technicznego służącego m.in. do produkcji płynów do spryskiwaczy i podpałek do grilla jako dodatku do tzw. bimbru oferowanego do sprzedaży na czarnym rynku.

 

 

Komentarze