Nigel Kennedy zagra w Kołobrzegu podczas XIV edycji RCK PRO JAZZ

Uznawany za jednego z najwybitniejszych żyjących skrzypków Nigel Kennedy wystąpi w Kołobrzegu podczas XIV edycji festiwalu RCK PRO JAZZ. Działalność artystyczna, w której łączy światy muzyki klasycznej, jazzowej, rockowej i popularnej, stawia go w gronie najważniejszych światowych twórców odzwierciedlających obecne trendy wzajemnego przenikania się różnych stylów.

Artysta wystąpi w duecie “Heartandsoul” z wiolonczelistką Beatą Urbanek-Kalinowską, która jest adiunktem w Katedrze Kameralistyki Akademii Muzycznej w Krakowie, a od 2018 roku doktorem habilitowanym sztuk muzycznych. Od 2014 roku współtworzy Messages Quartet, który zajmuje czołowe miejsce pośród najlepszych polskich kwartetów smyczkowych.

Stworzenie aranżacji ulubionych przez muzyka utworów dla zespołu składającego się jedynie z dwóch instrumentów strunowych nie jest zadaniem oczywistym, wymaga specyficznego poczucia muzycznego piękna, umiejętności i dyscypliny. W dłoniach wirtuozów i pod batutą bardzo muzykalnych umysłów, skrzypce i wiolonczela wspomagane klawiszami fortepianu tworzą pełny i kompletny dźwięk, zachowując jednocześnie intymny charakter duetu.

– Pisanie i aranżowanie programu dla jednego raczej z większych i drugiego raczej z mniejszych przedstawicieli rodziny instrumentów smyczkowych okazało się bardzo przyjemnym i satysfakcjonującym zajęciem. Intymna natura tak małego liczebnie zestawu instrumentów jest oczywista, jednakże jego zasięg i dynamika już nie aż tak bardzo. Na naszej pięknej planecie koegzystuje nas tak wielu. Skrzypce i wiolonczela w pewien sposób odzwierciedlają ten mikrokosmos. Podobnie w duecie, dzięki zarówno naszym podobieństwom jak i naszej różnorodności mamy szansę nadać sens i wspomóc nasze zrozumienie dążenia to bardziej wartościowej wspólnej egzystencji – mówi Nigel Kennedy.

Artyści swobodnie poruszają się w przestrzeni wielu stylów muzycznych od jazzu, poprzez repertuar autorski i współczesny oraz inspirowany klasyką. W repertuarze mają między innymi autorskie aranżacje kompozycji mistrzów klawiszy: K. Komedy i R. Sakamoto, aranżacje inspirowane muzyką J.S. Bacha oraz kompozycje własne Kennedy’ego.

– Nie ma drugiej osoby, z którą bardziej chciałem pracować nad tym projektem niż z Beatą Urbanek-Kalinowską. Od momentu naszej współpracy w mojej orkiestrze (Orchestra of Life) jej niesamowity rozwój muzyczny prowadził Beatę do dogłębnego rozumienia muzyki, w szerokim rozumieniu stylów. Nie ma ani jednej nuty, którą zagra Maestra Urbanek-Kalinowska, a która nie niosłaby ze sobą ładunku serca.

Jako bardzo młody człowiek, kiedy słuchałem gry artystów takich jak Pablo Casals i Rahsaan Roland Kirk stało się dla mnie oczywistym, że piękno dźwięku to jedynie powierzchowna cecha. Od tego momentu, to dusza zawarta w muzyce zaczęła się liczyć dla mnie najbardziej. Dlatego też mój duet z Beatą nosi tytuł “Heart And Soul”. Mam nadzieję, że czas koncertu jak i czas po nim da nam okazję z duszą i sercem celebrować nasze podobieństwa i naszą różnorodność – dodaje muzyk.

Nigel Kennedy studiował m.in. u Yehudiego Menuhina, współpracował ze Stéphanem Grappellim. Nagrał najlepiej sprzedającą się płytę z muzyką klasyczną, zawierającą „Cztery pory roku” A. Vivaldiego (2 miliony egzemplarzy). Koncertuje od ponad 40 lat w najbardziej prestiżowych salach o międzynarodowej renomie.

Beata Urbanek-Kalinowska ukończyła z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie wiolonczeli prof. Zdzisława Łapińskiego, uzyskała DiplômeSupérieurd’Enseignement – A l’unanimité w EcoleNormale de Musique de Paris Alfred Cortot w klasie prof. Paula Juliena. Ukończyła studia podyplomowe Solistenklasse w StaatlicheHochschulefür Musik w Stuttgarcie w klasie wiolonczeli prof. Petera Bucka.

Nigel Kennedy (skrzypce, skrzypce elektryczne, fortepian) i Beata Urbanek-Kalinowska (wiolonczela, wiolonczela elektryczna) w duecie “Heartandsoul”  wystąpią 5 sierpnia na scenie plenerowej Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta przy ulicy Solnej 1 o godzinie 20.30.

Sobotni koncert to zdecydowanie najważniejszy, ale nie jedyny punkt XIV festiwalu RCK PRO JAZZ. W piątek, 4 sierpnia na scenie plenerowej RCK o godzinie 19.00 wystąpi The Other Sound oraz Monika Borzym. W sobotę o 19.00 zaprezentuje się przed publicznością Mike Parker’s Trio Theory. W niedzielę o  godzinie 19.00 wystąpi Maciek Mazurek „My Home” i Rodziewicz Quartet. Oprócz tego w sobotę i niedzielę „Jazz na ulicach”: o 11.00 w Parku Koncertów Porannych przy Bindażu Grabowym, o 13.00 przy Miejskiej Bibliotece Publicznej (Bulwar nad Parsętą) i o 16.00 zaś przy miejskim ratuszu. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

 

Komentarze