Noc spadających gwiazd nadchodzi

Sierpień to szczególny miesiąc dla fanów spadających gwiazd. To właśnie wtedy ma miejsce apogeum deszczu Perseidów, który zaczyna się w połowie lipca i trwa prawie do końca sierpnia. Tegoroczna noc spadających gwiazd przypada w nocy z 12 na 13 sierpnia, a jej obserwacja może być utrudniona przez pełnię Księżyca. Skąd najlepiej obserwować deszcz Perseidów?

Wystarczy ruszyć pod miasto, gdzie świateł jest zdecydowanie mniej. Jeśli chcesz sprawdzić, gdzie w twojej okolicy znajduje się idealne miejsce do obserwacji, wejdź na stronę z mapą zanieczyszczenia światłem. Pamiętaj, że pochmurne niebo może spowodować całkowity brak widoczności Perseidów. Księżyc w pełni również nie jest mile widziany, a niestety w tym roku przypada akurat pełnia w dniu apogeum deszczu meteorów, więc zobaczymy jedynie te najjaśniejsze.

Warto przy tym pamiętać, że nie da się przewidzieć, ile perseidów spadnie w najbliższy weekend. Zdarzają się lata, gdy można zaobserwować ponad 100 czy nawet 200 spadających gwiazd na godzinę. Dochodzi tez do sytuacji, gdy zjawisko jest znacznie mniej intensywne.

Komentarze