Nowa wystawa w Muzeum Oręża Polskiego – tym razem to orły

„Orły Polskiego Państwa Podziemnego” – pod takim hasłem w Muzeum Oręża Polskiego otwarto nową wystawę poświęconą symbolowi noszonemu przez polskich żołnierzy.

Orły noszone przez polskich żołnierzy kolekcjonuje kpt. ż. w. Tomasz Gliński, który postanowił swoje zbiory udostępnić kołobrzeskiemu muzeum. Wystawa przedstawia różnorodność orłów noszonych przez polskich żołnierzy, administracji i innych organizacji  w okresie konspiracji. Zbiór prywatny Tomasza Glińskiego obejmuje blisko 4 tysiące różnorakich wzorów polskich orłów i jest jednym z największych zbiorów tej tematyki na świecie. W Muzeum Oręża Polskiego zostało zaprezentowanych około 120 sztuk, z czego 95 % stanowią oryginały. Część z wystawionych orłów jest przypisana do konkretnych oddziałów, a niektóre przygotowane były specjalnie na Akcję “Burza” czy Powstanie Warszawskie. – Były to czasy konspiracji, te orły nie mogły być robione jawnie. Symbol Polski był zakazany w tym okresie, nie wolno było go pokazywać. Część z nich była robiona seryjnie, część indywidualnie przez żołnierza – opowiada autor wystawy. Swoją kolekcję gromadzi od 30 lat.

Każdy z tych orłów ma swoją historię i prawie wszystkie są podpisane. Nie są to orły anonimowe. Większość z nich jest przypisana do konkretnych jednostek lub nawet konkretnych żołnierzy – wskazuje Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego. Wystawa prezentowana jest w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu jako pierwszy z elementów obchodów 80-tej rocznicy rozpoczęcia Akcji “Burza” oraz 80-tej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Całość już można zobaczyć w holu głównym oddziału przy ul.  Emilii Gierczak 5a w dniach aż do 23 sierpnia. Głównym celem Akcji “Burza” było samodzielne wyzwolenie okupowanych przez Niemców miejscowości przez jednostki Armii Krajowej i występowanie wobec nadciągającej Armii Czerwonej w roli gospodarza, kulminacją operacji było Powstanie Warszawskie. Akcja “Burza” trwała od stycznia 1944 do stycznia 1945 roku.

Komentarze