Nowe paliwo zastąpiło popularną “95”. Zobacz, czy możesz tankować E10 do twojego auta

Od 1 stycznia 2024 r. ze stacji znika benzyna Pb95 z symbolem E5. Zastąpiło ją paliwo oznaczone symbolem E10, ze zwiększonym udziałem biokomponentów do 10 proc, które pojawiło się już na kołobrzeskich stacjach. Nowe paliwo nie nadaje się do wszystkich samochodów. Te starsze są nieprzystosowane do tankowania benzyny E10 i będą musiały być zalewane droższą benzyną Pb 98.

W Europie E10 oferowane jest już od wielu lat. Można je tankować w Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii. Mimo to, w niektórych krajach ten wariant paliwa pozostaje niszowy. Przykładem mogą być Niemcy, gdzie wykorzystanie E10 wynosi zaledwie 14 proc. 

Będąc na stacji paliw przy ulicy Koszalińskiej sprawdziliśmy co się dzieje z nowym paliwem samochodowym o nazwie E10, które obecnie wchodzi na rynek. Okazuje się, że nowe paliwo jest kompatybilne ze zdecydowaną większością silników benzynowych. Na wszystkich stanowiskach z benzyną E10 zostaną umieszczone odpowiednie oznaczenia.

Znaczna większość pojazdów osobowych z silnikiem iskrowym wyprodukowanych po 1 stycznia 2010 r. jest przystosowana do stosowania benzyn E10. Informację na ten temat można znaleźć w karcie samochodu, na korku wlewu paliwa albo u producenta lub dealera.

Nowa benzyna silnikowa E10 zawiera do 10% biokomponentów. Jest to paliwo ekologiczne, które ma na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Jednak nie wszystkie pojazdy są przystosowane do tankowania E10. Aby sprawdzić, czy Twój samochód jest kompatybilny z nową benzyną, możesz również skorzystać z wyszukiwarki E10 na stronie: e10klimat.gov.pl. Wyszukiwarka ta umożliwia wyszukanie modelu samochodu i jego rocznika, a także podaje informacje o zaletach i wadach paliwa E10. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

Zalety paliwa E10:

• Jest tańsze niż benzyna E5, ponieważ zawiera więcej biokomponentów, których ceny są mniej uzależnione od cen ropy naftowej.

• Zmniejsza emisję dwutlenku węgla (CO2), który jest głównym gazem cieplarnianym odpowiedzialnym za globalne ocieplenie.

• Obniża poziom tlenków azotu (NOx) i cząstek stałych (PM), które są szkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Wady paliwa E10:

• Powoduje większe zużycie paliwa, ponieważ ma niższą wartość energetyczną niż benzyna E5.

• Zmniejsza moc i osiągi silnika, ponieważ ma niższą liczbę oktanową niż benzyna E5.

• Może uszkadzać niektóre elementy silnika, takie jak części aluminiowe, uszczelki czy układ wydechowy.

Jeśli Twój samochód nie jest kompatybilny z paliwem E10, nie tankuj go, ponieważ może to spowodować poważne awarie. W razie wątpliwości skontaktuj się z producentem samochodu lub autoryzowanym serwisem.

 

 

Komentarze