Nowe pomysły z Programu Społecznik na horyzoncie!

Wspólne gotowanie z paniami z lokalnego koła gospodyń wiejskich, międzypokoleniowe warsztaty taneczne i artystyczne, zajęcia sportowe dla młodzieży, nauka pierwszej pomocy czy rekreacja w nowej EKOsferze? Tak można aktywnie spędzać czas z Programem Społecznik. Przed nami NOWE projekty na horyzoncie!

Liczą się chęci do działania

W działaniach Społeczniczek i Społeczników możemy brać udział od 2017 r., a program, który powstał z inicjatywy marszałka Olgierda Geblewicza, na trwale wpisał się w kalendarz społecznych działań. W efekcie zrealizowano blisko 3 tysiące angażujących inicjatyw – kulturalnych, sportowych, na rzecz zwierząt, ekologicznych, wspierających osoby z niepełnosprawnością, łączących pokolenia. Również w dobie pandemii, organizacje nie zwolniły tempa i działały, pomagając mieszkańcom. Kolejne działania przed nami, właśnie poznaliśmy projekty, które otrzymały szansę na realizację ze wsparciem programu.

Śmiało można powiedzieć, że pandemia nie zatrzymała Społeczniczek i Społeczników. W programie pojawiają się nowe organizacje, grupy i projekty, a każdy następny nabór to rekordowa liczba wniosków! Cieszę się, że z zachowaniem zasad bezpieczeństwa dalej realizowane będą projekty, które mają integrować, ożywiać i rozwijać naszą najbliższą okolicę. Nie zabraknie też działań bliskich naturze, ponieważ ten rok ogłosiliśmy Rokiem Ekologicznym na Pomorzu Zachodnim – mówi Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.

Każdy ma szansę

Aby środki mogły trafić do każdego powiatu i gminy Pomorza Zachodniego województwo w programie zostało podzielone na pięć subregionów. Do subregionu C, a więc obejmującego powiaty: choszczeński, drawski, kołobrzeski, świdwiński, wałecki trafią środki na realizację 40 ważnych dla mieszkańców projektów. Po dofinansowanie sięgnęły nie tylko organizacje pozarządowe, ale także koła gospodyń wiejskich czy ochotnicze straże pożarne. Dzięki mikrodotacjom, a więc wsparciu do 4 tys. zł, nie zabraknie działań społecznych, artystycznych i sportowych. Spora część projektów dotyczyć ma ekologii. Dzięki zaangażowaniu Społeczniczek i Społeczników powstanie nowa ekostrefa wypoczynku, stare rzeczy odzyskają dawny blask, poznamy technikę decoupage czy otrzymamy wielorazową torbę na zakupy.

Brawa dla mieszkańców

Co cieszy, po dotacje sięgają nie tylko znane już dobrze w lokalnych społecznościach organizacje, ale i nowe stowarzyszenia, fundacje oraz co wyróżnia program grupy nieformalne. Społecznik daje szansę wszystkim, którzy chcą lokalnie działać. – Budujemy to, co nazywa się na całym świecie kapitałem społecznym – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz. – Cel jest jeden: sprawić, żeby mieszkańcy w swoich małych społecznościach spędzali ze sobą czas. I to się udaje. To wielki sukces całego Pomorza Zachodniego. 

 

Pełna lista dofinansowanych w ostatnim naborze działań znajduje się na stronie internetowej: http://spolecznik.karrsa.eu/. Warto też śledzić profil Programu Społecznik w mediach społecznościowych. Znajdziemy tam zapowiedzi nowych projektów i relacje z wydarzeń.

 

Komentarze