Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy – miał ponad 3 promile

Obywatelską postawą i świadomością wykazał się 35-letni kierujący, który zareagował na zagrożenie w ruchu drogowym spowodowane przez kierowcę Opla. Ujęty mężczyzna był pijany, badanie wykazało ponad 3 promile alkoholu w jego organizmie. Ponadto mężczyzna posiadał zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz decyzję o cofnięciu uprawnień.
Oficer dyżurny otrzymał zgłoszenie o nietrzeźwym kierującym, który został ujęty przez 35-letniego kierującego. Po dotarciu na miejsce funkcjonariuszy, zgłaszający poinformował, że jadąc ulicą w Rymaniu z drogi podporządkowanej wyjechał opel, który nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu zgłaszającemu, dodatkowo jego sposób jazdy wskazywał, że może znajdować się pod wpływem alkoholu lub innych środków. W związku ze swoimi podejrzeniami zgłaszający jechał za Oplem i wykorzystał to, że po chwili pojazd się zatrzymał. Wysiadł z pojazdu i podszedł do kierowcy, wyczuł od niego silną woń alkoholu i przez otwartą szybę wyciągnął kluczyki ze stacyjki, uniemożliwiając mu dalszą jazdę.
Amator jazdy na “podwójnym gazie” został ostatecznie zatrzymany przez kołobrzeskich policjantów. Okazało się, że 32-latek posiada aktywny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że kierował mając w organizmie ponad 3 promile alkoholu.
Skrajnie nieodpowiedzialny kierowca usłyszał zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz pomimo wydanej decyzji o cofnięciu uprawnień. Za popełnione przestępstwa podejrzanemu grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Policjanci kierują słowa podziękowania dla obywatelskiej postawy świadka tej sytuacji. Zdecydowana reakcja mężczyzny pozwoliła na wyeliminowanie nietrzeźwego kierującego, który stwarzał realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. – Apelujemy, aby każdy reagował na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy, nawet anonimowo pod numerem telefonu 112 może powiadomić najbliższą jednostkę Policji o niepokojącym zdarzeniu. Policjanci sprawdzą wszystkie sygnały – czytamy w komunikacie opublikowanym przez kołobrzeską komendę.

Komentarze