Odporność dachu na czynniki atmosferyczne – jak wybrać najlepsze pokrycie?

Czy wybór dachu to rzeczywiście tak duży problem i tak duże wyzwanie? Niekoniecznie, jeżeli jesteśmy zorientowani w temacie. Warto jednak zawsze zastanowić się o tym, jakie są nasze indywidualne potrzeby i jakim konkretnie budżetem dysponujemy. Wówczas łatwiej dokończyć inwestycje.

Dlaczego pokrycie dachowe jest tak ważne?

Decydując się na remont domu, będziemy koncentrować się na elewacji, podjeździe, a także pracach we wnętrzach. Nie zapominajmy jednak nigdy o pokryciu dachowym. To jeden z ważniejszych czynników, który będzie decydować o tym, że cała nieruchomość będzie dobrze zabezpieczona na przykład przed czynnikami atmosferycznymi. Poza tym w grę wchodzą także kwestie wizerunkowe. Wygląd budynku zawsze będzie ważny w kontekście wyboru właśnie pokrycia dachowego. Trzeba też brać pod uwagę sposób montażu i parametry wytrzymałościowe.

Z czego może być zrobione pokrycie dachowe?

Wierzchnia warstwa dachu zawsze przede wszystkim będzie narażona na oddziaływanie warunków atmosferycznych latem, a także zimą i jesienią. Pamiętajmy o deszczach, śniegu oraz temperaturze. W zasadzie już nawet na etapie projektowania domu architekci będą proponować różnego rodzaju pokrycia dachowe. Mogą one być wykonane z bardzo różnych materiałów. Wykorzystuje się materiały naturalne, jak też sztuczne. Jest wiele różnych pokryć dostępnych w hurtowniach. Branża ta rozwija się bardzo intensywnie i w konsekwencji dach może mieć bardzo różną fakturę, a także kolor. A mówiąc konkretniej, pokrycie dachowe może być bitumiczne albo może to być papa, czy też nawet przezroczyste tworzywo sztuczne. Poza tym bardzo popularna jest blacha na dach, a więc popularnie mówi się, że to blachodachówka. Tu także występuje wiele wariantów, ponieważ pokrycia są wytwarzane z blachy aluminiowej albo stalowej.

Czy blacha na dach to najlepsze rozwiązanie?

Na pewno kwestią dyskusyjną i bardzo uniwersalną jest to, który konkretnie typ dachu będzie się sprawdzać najlepiej. Z reguły jednak specjaliści potwierdzają, że blacha stalowa będzie mieć podwójne wzmocnienie i jest dwustronnie ocynkowana. Dzięki temu jest bardzo mocno zabezpieczona przed upływem czasu, a więc jednocześnie rdzą. Taka blacha na dach nie traci koloru i będzie również stosunkowo lekka. Dodatkowo nie jest trudna w montażu, co cenią sobie również ekipy remontowe i budowlane. Za takim wyborem przemawia również atrakcyjność cenowa. Jedynym minusem jest na pewno dosyć słaba izolacja akustyczna, więc musimy się liczyć z tym, że gdy będzie padać deszcz, to będziemy słyszeć go raczej wyraźnie.

– Materiał zewnętrzny

Komentarze