Opancerzony transporter można już oglądać w muzeum [WIDEO, ZDJĘCIA]

Waży prawie 9 ton, ma 100 koni mechanicznych i pochodzi z 1942 roku – niemiecki pojazd opancerzony można już oglądać w Muzeum Oręża Polskiego.
Sd.Kfz. 251 to niemiecki półgąsienicowy transporter, który brał udział w niemieckich atakach i próbach odblokowania Stalingradu. Produkowany był w czterech modelach i 23. wersjach specjalistycznych. Był to podstawowy pojazd opancerzony służący do transportu żołnierzy niemieckich w czasie II wojny światowej. Otwarty od góry przedział bojowy znajdujący się z tyłu pojazdu mógł pomieścić do 10 osób, natomiast przedział przedni, osłonięty pancerzem, mieścił tylko dwie osoby: dowódcę oraz kierowcę.

Pojazd wjechał na własnych kołach i gąsienicach do kołobrzeskiego muzeum. Zachował się w świetnym stanie i jest „na chodzie”. Do Kołobrzegu dotarł dzięki umowie z Muzeum Pancernym w Kłaninie. Przez najbliższy rok będzie można go oglądać na ekspozycji plenerowej przy ul. Emilii Gierczak.  Dzięki temu jest już z możliwe porównanie dwóch najbardziej popularnych opancerzonych transporterów półgąsienicowych okresu II wojny światowej: niemieckiego Sd. Kfz. 251 oraz amerykańskiego Halftracka.

 

Komentarze