Opieka w Niemczech: praca także dla mężczyzn

Oferty pracy w niemieckiej opiece w większości są skierowane do kobiet. To one częściej podejmują się tego zajęcia i są gotowe, żeby wyjechać za granicę. Zwykle więc agencje poszukują „opiekunek”. A co z opiekunami? Czy panowie też sprawdzają się w pracy z seniorami?

Wymagająca praca w niemieckiej opiece

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w opiece w Niemczech pracują głównie kobiety. Z czego to wynika? W dużej mierze z oczekiwań pracodawców, ale nie tylko. Ogłoszenia kierowane są do pań, gdyż wśród płci męskiej brakuje kandydatów. Wielu ludzi uważa, że praca w opiece w Niemczech nie jest dla mężczyzn. W rzeczywistości jednak często poszukuje się właśnie panów do opieki. Zwykle proszą o to rodziny seniorów-mężczyzn, którzy z różnych powodów wolą współpracować z panami-opiekunami. Zdarza się też, że do sprawowania obowiązków potrzebny jest ktoś silny, kto da radę dźwigać podopiecznego.

Panowie-seniorzy czasami czują się niezręcznie, prosząc o pomoc kobietę. Codzienne czynności i obowiązki często bowiem wiążą się z pewnego rodzaju przekroczeniem intymności. Pomoc w myciu czy w toalecie może wywoływać zakłopotanie u podopiecznego, dlatego woli on, żeby zajął się nim mężczyzna.

Kryteria, które musi spełnić opiekun w Niemczech

Kandydat powinien wykazać się pewnymi umiejętnościami i dużą dozą empatii. Musi też spełnić kilka kryteriów, takich jak doświadczenie czy kwalifikacje. Mile widziany jest certyfikat uprawniający do wykonywania zawodu opiekuna, a także wcześniejsza praca ze starszymi lub chorymi ludźmi. Pamiętaj, że opieka nad seniorami to bardzo odpowiedzialne zadanie. Dlatego opiekunowi przyda się też ukończenie kursu pierwszej pomocy, a także szkolenia z zakresu opieki nad osobami starszymi. Każde ogłoszenie może być nieco inne, toteż przed aplikowaniem dobrze jest je dokładnie przeczytać i dopiero wtedy spróbować swoich sił.

Zastanawiasz się, czy praca w opiece w Niemczech jest dla Ciebie? Oto sygnały, że dasz sobie świetnie radę w tym zawodzie:

  • Masz wiedzę na temat opieki nas seniorami i doświadczenie (opiekowałeś się chociażby starszym rodzicem czy dziadkiem),
  • Lubisz ludzi i potrafisz nawiązywać nowe relacje,
  • Z powodzeniem łagodzisz konflikty,
  • Jesteś odpowiedzialny i wyrozumiały,
  • Poważnie traktujesz swoje obowiązki.

Od czego zacząć przygotowanie do opieki w Niemczech?

Dobrym początkiem będzie kurs opieki nad seniorami, ale możesz też pójść na staż lub praktykę w domu opieki. Wielu początkujących opiekunów w Niemczech wybiera wolontariat. Każda z tych propozycji pomoże Ci w nauce zawodu i w przekonaniu się, czy to praca dla Ciebie. A jeśli uważasz, że sprostasz wymaganiom pracodawców, zgłoś się do Agencji Veritas. Wspólnie wybierzemy dla Ciebie idealną ofertę pracy w opiece.

Wejdź na stronę: Opieka Niemcy oferty pracy

Komentarze