Osoby w kryzysie znajdą pomoc u suicydologa

W ubiegłym roku ponad 2 tysiące nieletnich podjęło próbę samobójczą, z tego aż 150 osobom nie udało się pomóc. Najmłodszy, niedoszły samobójca miał  zaledwie siedem lat. Gdzie szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych?  Kto pomoże tym, którzy nie mają sił, by żyć?

Na terenie Kołobrzegu, a dokładnie  przy ul. Sienkiewicza 10, na drugim piętrze, w gabinecie 205 od niedawna działa Poradnia Suicydologiczna, którą utworzył Jacek Pawłowski, psycholog i prezes Fundacji Na Przekór Przeciwnościom. Czym zajmuje się suicydologia? To interdyscyplinarna nauka zajmująca się samobójstwami, próbami samobójczymi oraz szeroko pojętą autodestruktywnością. – Dwa razy w miesiącu w gabinecie, przy ulicy Sienkiewicza 10 odbywają się indywidualne konsultacje dla osób, które są po silnych kryzysach psychicznych, którym efektem mogła być próba samobójcza. To trudne tematy, tematy tabu, ale trzeba o nich rozmawiać. A już same statystyki ogólnopolskie pokazują jaki to ogromny problem w całym kraju. Uważam, że my jako powiat, jesteśmy pierwszą taką dobrą praktyką w zachodniopomorskim, gdzie zaczynamy o tym głośno mówić – mówi Jacek Pawłowski. W tej chwili z Poradni Suicydologicznej korzysta 8 pacjentów, najmłodszy ma 15 lat.  Dodatkowo, przy nowo otwartej poradni działa  grupa wsparcia dla osób w żałobie „Osamotnieni”. – Projekt skierowany jest do osób, które po stracie kogoś bliskiego nie wiedzą, jak sobie z tym poradzić – informuje  Jacek Pawłowski.

Osoby, które szukają pomocy suicydologia albo chcą dołączyć do grupy „Osamotnieni”, mogą kontaktować się z Jackiem Pawłowskim pod numerem telefonu 500 009 019. – Najlepiej wysłać do mnie SMS-a. Za każdym razem oddzwonię. Nie zawsze mogę bowiem odebrać telefon – wyjaśnia suicydolog.

Mieszkańcy powiatu kołobrzeskiego  zarówno  z  Poradni  Suicydologicznej jak i Grupy „Osamotnieni” mogą korzystać bezpłatnie. A wszystko to za sprawą finansowego  wsparcia Starostwa Powiatowego, które płaci za  tę formę pomocy dla mieszkańców powiatu kołobrzeskiego. –  Niestety prób samobójczych i okaleczeń, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, jest coraz więcej, dlatego uważam, że forma pomocy oferowana przez Fundację Na Przekór Przeciwnościom jest jak najbardziej potrzebna – mówi starosta Tomasz Tamborski.

Tylko w tym roku powiat kołobrzeski przekazał na rzecz Fundacji Na Przekór Przeciwnościom  na „Pomoc suicydologiczną dla mieszkańców powiatu kołobrzeskiego” kwotę 7,2 tys. zł,  tyle samo pieniędzy na  „Osamotnionych – Grupę wsparcia dla osób po stracie bliskiej osoby”.  Fundacja  Inter Medical  na zadanie pn. „Kryzys-motywacja do zmian. Działania interwencyjne oraz pomoc psychoterapeutyczna dla osób z problemami uzależnienia i ich rodzin” otrzymała z powiatu 6 tys. zł, a Stowarzyszenie Użytkowników Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej oraz Ich Rodzin i Przyjaciół „Feniks” 4 tys. zł.

 

Komentarze