W lesie pojawiają się pierwsze grzyby

Pogoda idealna dla grzybiarzy to wilgotne powietrze i wysoka temperatura. Otrzymujemy informacje od naszych czytelników, że w kołobrzeskich lasach zaczęły pojawiać się grzyby.

Pogoda daje się nam ostro we znaki. Burze i deszcze pojawiają się praktycznie codziennie. Większość turystów narzeka na mokrą aurę. Dość wysoka temperatura oraz wilgotna ściółka sprzyjają jednak grzybom. Miłośnicy grzybobrania wyruszyli już na poszukiwanie skarbów leśnego runa. W tym okresie pojawia się już większość popularnych gatunków: kurki, prawdziwki, podgrzybki, koźlaki, czy maślaki. Jedna z naszych czytelniczek pierwsze okazy znalazła w okolicach Niekanina.

Wybierając się na grzybobranie warto przypomnieć sobie jak wyglądają grzyby jadalne i łudząco do nich podobne, ale trujące. Najbezpieczniejszą zasadą jest zbieranie wyłącznie grzybów, których jesteśmy pewni. Zawsze, kiedy masz wątpliwości, które grzyby są jadalne – zostaw w lesie te, co do których nie masz pewności. Idąc do lasu zabierz ze sobą wiklinowy koszyk lub łubianki. Nie powinno się zbierać grzybów do reklamówek i foliowych siatek. Grzyby zaparzają się, w ten sposób powstaje idealne środowisko dla rozwoju szkodliwych dla ludzkiego organizmu mikroorganizmów.

foto. czytelnik

 

 

Komentarze