European Energy zakończyła budowę farm wiatrowych w północno-zachodniej Polsce. To inwestycja, na którą składa się budowa pięciu farm wiatrowych o łącznej mocy 44,7 MW. Jedna z tych farm powstała w Siemyślu. To pierwsza taka inwestycja w tej gminie.
– Bardzo się cieszę, że możemy wspólnie celebrować powstanie Pomerania Portfolio. Te projekty, o których mówimy, także ten musieliśmy być trochę cierpliwi z rozwojem tych projektów, ponieważ nasza operacja w Polsce rozpoczęła się w 2006 roku, a sam Park Wiatrowy Kołobrzeg rozpoczął swój rozwój w 2008 roku, więc mamy 14 lat pracy nad parkami, ale w tej chwili możemy powiedzieć, że są one zakończone. W Danii mamy takie powiedzenie, że dobre rzeczy przychodzą do osób, które czekają i mamy nadzieję, że jesteście w stanie docenić piękny widok który mamy. To nie jest ostatni projekt w Polsce – mówił Jens Peter Zink, wiceprezes European Energy. Z kolei Stefan Rusak, kierownik projektu firmy ONDE, główny wykonawca mówił o samej inwestycji., o wojnie w Ukrainie. Łącznie wybudowaliśmy 18 turbin łącznie 44,7 MW energii. – Przez ostatnie trzy lata budowaliśmy pięć grup turbin, które wchodziły skład Pomerania Portfolio. Gościliśmy w gminie Kołobrzeg, Siemyśl, Drawsko, Białogard oraz w Grzmiącej. Te trzy ostatnie lat a doświadczyły nas nieprzyjemnymi wydarzeniami. Mówię o koronawirusie W trakcie trwających prac zużyliśmy 15 tysięcy metrów sześciennych betonu wykorzystanego do produkcji i budowy. Jeżeli chcielibyśmy zobrazować ogrom tego przedsięwzięcia to taka mała anegdotka, gdybyśmy postawili wszystkie turbiny to łączna ich wysokość około 1774 metry to tak naprawdę sześciokrotność Wieży Eiffla, więc jest czego gratulować. Z kolei jeżeli zsumowalibyśmy długości wszystkich kabli i światłowodów wykorzystanych do budowy to długość ponad 200 kilometrów czyli jak z tego miejsca do Kopenhagi w linii prostej– mówił Stefan Rusak.
Zadowolenia z inwestycji na ternie gminy nie kryje jej gospodarz-Marek Dołkowski. Nie ukrywa, że z niecierpliwością czeka na pierwsze wpływy do budżetu z tytułu wiatraków. Ile? To około 2 procent wartości farm rocznie.