Każde państwo to inna kultura. Musisz liczyć się z tym, że zasady i przyzwyczajenia uzależnione są od prawa, religii czy nawet przesądów występujących w danym kraju. Niektóre zakazy i nakazy są naprawdę ciekawe!
Jeśli wybierasz się na zagraniczny wyjazd, musisz pamiętać o tym, że co kraj, to obyczaj. To, co w Polsce nie jest niczym zaskakującym, w innych krajach może być zakazane i źle odebrane. Zanim wyruszysz w podróż, zapoznaj się z tym, jak funkcjonuje prawo w kraju, który chcesz odwiedzić. Dzięki temu unikniesz niespodziewanych i przykrych sytuacji, nieprzychylnych spojrzeń tubylców, a nawet mandatu.
Dlaczego to, co jest dla nas normalne, inne kraje uznają za zakazane?
Prawo czy przyzwyczajenia, które występują w innych krajach, mogą wydawać się dziwne. Dla ich mieszkańców tak wygląda codzienność i dlatego nie widzą w tym nic dziwnego. Polskie przepisy mogą być tak samo nietypowe dla obywateli innych państw. Niemniej jednak wszystkie te kwestie musisz uszanować i dostosować się do nich podczas podróży do nieznanego kraju.
Często ta odmienność wynika z innej religii, obyczajów lub przyzwyczajeń. Wiele zakazów, nakazów czy przepisów wywodzi się z dawnych czasów. Wiąże się to np. z toczącymi się wówczas wojnami, zakorzenieniem w tradycji oraz bezwzględnymi zasadami moralnymi. Występujące już od wieków przyzwyczajenia i przesądy sprawiły, że takie zasady panują do dziś.
Nietypowe obyczaje dotyczą różnych sfer życia. Jedne funkcjonowania w społeczeństwie, inne życia rodzinnego, pracy czy zwierząt. Wbrew pozorom dziwnych zakazów i nakazów jest naprawdę wiele. Po bliższym poznaniu realiów panujących za granicą mogą one zaskoczyć Cię swoją odmiennością i zasadami.
Jeśli planujesz wakacyjny wyjazd, pamiętaj także o tym, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia. Pomoże Ci w tym artykuł dostępny na https://mubi.pl/ubezpieczenie-turystyczne/. Dowiesz się z niego, kiedy przyda Ci się polisa i jak ją wybrać.
Czego unikać podczas zagranicznych wyjazdów?
Jeśli obrałeś już kierunek swojej wycieczki, zapoznaj się z tym, jakie zasady i nakazy obowiązują w danym kraju. Mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy zupełnie nieświadomie wpędzisz się w kłopoty lub po prostu spotkasz się z negatywnym odbiorem ze strony tamtejszej ludności.
Podczas wycieczki do obcego kraju musisz być ostrożny. Ograniczaj, a najlepiej unikaj niektórych zachowań, jeśli nie jesteś pewien, jakimi obyczajami wyróżnia się tamtejsza kultura.
Zwracaj szczególną uwagę na:
- ubiór
W niektórych miejscach obowiązuje konkretny strój. Np. zakazane jest wchodzenie do meczetu w butach. Dodatkowo kobiety muszą zakryć włosy i elementy swojego ciała, a mężczyźni powinni mieć długie i niezbyt obcisłe spodnie.
- spożywanie posiłków i picie napojów
Np. w krajach arabskich picie napojów alkoholowych nie jest zakazane, ale należy to robić z umiarem. Nadmierne upojenie jest źle widziane. Dodatkowo we Włoszech mleczną kawę możesz wypić tylko do godziny 11.00. Francja natomiast słynie z tego, że posiłki spożywa się tam w ściśle określonych godzinach. Np. między godziną 15.00 a 16.00 możesz wypić jedynie kawę czy wodę. Pora obiadowa w tym kraju wyznaczona jest w godzinach od 12.00 do 14.30.
- publiczne okazywanie uczuć
W niektórych krajach nie jest to mile widziane. Np. muzułmański zwyczaj mówi o tym, aby okazać szacunek otoczeniu. Źle odbierane jest tam spacerowanie za rękę, przytulanie czy całowanie się w miejscach publicznych.
- okres ramadanu w krajach muzułmańskich
Jest to dziewiąty miesiąc w kalendarzu tamtejszej religii. Podczas tego okresu nie wolno nikomu, nawet turystom, jeść w ciągu dnia, a na pewno nie w miejscach publicznych.
- to, gdzie można robić zdjęcia
W niektórych miejscach zabronione jest wykonywanie zdjęć. Najczęściej taki zakaz widoczny jest na tabliczkach informacyjnych.
- gesty
Np. uniesiony kciuk w polskiej kulturze oznacza określenie “okej” lub łapanie stopa. Grecja natomiast uznaje ten gest za wulgarny. Inaczej odbierane jest także wyciągnięcie palca wskazującego. W Polsce oznacza to wskazanie czegoś, a w Azji w ten sposób przywołuje się psa.
Nietypowe zakazy
Rzeczy z pozoru dość przyziemne w innych krajach mogą wiązać się z uzyskaniem mandatu. Wbrew pozorom zakazów, które są odmienne od polskich, jest naprawdę sporo. Z jakimi ograniczeniami możesz spotkać się w innych krajach?
- W Wielkiej Brytanii obowiązuje zakaz naklejania znaczków pocztowych do góry nogami. Wizerunek królowej/króla traktowany jest jako świętość, a takie zachowanie uznawane jest za znieważenie.
- Wenecja zakazuje turystom karmienia gołębi. Zasada ta obowiązuje na terenie całego miasta, a za jej złamanie grozi kara w wysokości do 500 euro.
- Rzym, Mediolan oraz Wenecja zabraniają spożywania posiłków podczas siedzenia na ulicznych schodach lub w pobliżu zabytków. Za złamanie tego zakazu grozi kara w wysokości do 150 euro.
- W Luksemburgu, Austrii, Szwajcarii i Norwegii nie wolno używać kamer samochodowych. Najwyższy mandat obowiązuje w Austrii i sięga on nawet 10 tys. euro.
- W Disneylandzie czy w Pampelunie podczas wyścigów byków obowiązuje zakaz używania selfie sticków. Zostało to wprowadzone w ramach bezpieczeństwa.
- Wyspa Capri słynie z nietypowych praw, które zakazują kładzenia ręcznika na plaży w celu rezerwacji miejsca, głośnego słuchania muzyki w miejscach publicznych oraz chodzenia w klapkach. Za złamanie tych zakazów grozi kara w wysokości do 200 euro.
- Austria, po skargach pasażerów, wprowadziła zakaz całowania się w pociągu. Grozi za to mandat w kwocie do 100 euro.
- W Palermo obowiązuje zakaz kąpania i opalania się, ale dotyczy on tylko i wyłącznie mężczyzn. Za jego złamanie grozi mandat do 100 euro.
- Singapur posiada dość specyficzne zakazy. Za plucie, spożywanie posiłków w metrze, palenie w miejscach publicznych, niespuszczenie wody w toalecie czy nawet żucie gumy na ulicy można dostać mandat. Śmiecenie na ulicy natomiast grozi nawet karą chłosty.
- We włoskiej miejscowości Eraclea nie można kopać i budować zamków z piasku. Zakaz ten wprowadzono w ramach bezpieczeństwa. Za jego złamanie grozi kara w wysokości do 250 euro.
- Sardynia zabrania zabierania piasku z plaży. Kiedy chcesz zabrać ze sobą część Włoch na pamiątkę, musisz liczyć się z karą w wysokości nawet do 1000 euro.
- Na tajlandzkiej walucie widnieje wizerunek króla. W związku z tym kraj ten surowo zabrania niszczenia, deptania czy gniecenia banknotów z uwagi na szacunek do jego osoby.
- Włoskie miasto Agropoli zabrania ściągania koszulki w miejscach publicznych.
Jeśli zainteresował Cię temat zagranicznych zakazów i nakazów, więcej przeczytasz w artykule na https://mubi.pl/poradniki/dziwne-zakazy-i-nakazy/.
– Artykuł sponsorowany