Plaże w Kołobrzegu przyjazne psom?

Funkcjonują dwa odcinki plaż w Kołobrzegu, na które można wprowadzać psy. Na spacer z psem można wybrać się na plażę po wschodniej stronie oraz po zachodniej.

We wschodniej części wybrzeża strefa dla psów rozpoczyna się przy ostatnim zejściu na plażę  na Osiedlu Podczele na wysokości ul. Brzeskiej i ciągnie się do granicy z Gminą Ustronie Morskie.

Od zachodu odcinek plaży przeznaczonej dla psów wydziela ostatnie zejście na Osiedlu Radzikowo na wysokości ul. Plażowej. Strefa, w której swobodnie można przebywać z czworonogiem, ciągnie się do granicy Grzybowa.

Wymienione odcinki zostały odpowiednio oznaczone, dzięki czemu nikt nie ma wątpliwości, że zabawy z psem są tu całkowicie legalne. Zdarza się jednak, że turyści wchodzą z psami na plaże, na których zwierzaki nie mogą przebywać. Najczęściej wynika to z niewiedzy, która w najlepszym przypadku może kosztować właściciela upomnienie, w najgorszym – grzywnę. Za przebywanie z psem w niedozwolonym miejscu grozi kara finansowa w wysokości 500 zł. Dlatego lepiej zwracać uwagę na oznaczenia i przestrzegać regulaminu.

O zasadach, które obowiązują na psich plażach informują biało – czerwone tablice. Z myślą o zagranicznych gościach, regulamin spisano również po niemiecku i angielsku. Gdybyście mieli problem  odnalezieniem tablic – poniżej zamieszczam ich treść w języku polskim.

„Właściciele psów zobowiązani są do przestrzegania regulaminu oraz zapewnienia bezpieczeństwa i środków ostrożności, zapewniających ochronę przed zagrożeniami i uciążliwością dla ludzi oraz zanieczyszczeniem terenu strefy. Ponoszą też pełną odpowiedzialność za zachowanie zwierząt.

Do obowiązków właścicieli należy:

– wyposażenie każdego psa w obrożę z identyfikatorem a w przypadku psa o cechach ras agresywnych w kaganiec,

– prowadzenie psa na uwięzi a w przypadku psa o cechach ras agresywnych w nałożonym kagańcu,

– zwolnienie psów z uwięzi może wystąpić wyłącznie na terenie wydzielonej strefy, gdy właściciel ma możliwość sprawowania kontroli nad zachowaniem zwierzęcia a w przypadku psów o cechach ras agresywnych pies mysi mieć założony kaganiec,

– sprawowanie stałego oraz skutecznego dozoru nad zwierzęciem,

– posiadanie przy sobie woreczka na nieczystości i okazanie go na żądanie uprawnionych organów,

– niezwłoczne usunięcie z terenu przeznaczonego do spacerów zanieczyszczenia pozostawionego przez psa, poprzez umieszczenie go w woreczku, a następnie oznakowanym pojemniku na terenie strefy,

– korzystania ze strefy w sposób nieuciążliwy dla innych użytkowników.”

Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej na temat plaż udostępnianych dla psów lub mieli jakieś uwagi, kieruję Was do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kołobrzegu, który jest organizatorem przedsięwzięcia.  (tel. 94 35 51 400, fax 94 35 51 404, e-mail: sekretariat@mosir.kolobrzeg.pl

 

Komentarze